HMI و کاربردهای آن


اچ ام آی (MHI) مخفف واژه Human Machine Interface می باشد. معناي آن ارتباط بين انسان و ماشين است و مورد استفاده ی آن در مانيتورینگ و تماشا و تنظیم پارامترهاي دستگاه هاي صنعتي مانند PLC و اينورتر و…. است. HMI در اصل يك مانيتور LCD می باشد كه دارای قابلیت برنامه ريزي است و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغيير و توسط آن کنترل سيستم را بدست گرفت.

 

اچ ام آی

HMI  ها در موارد متعددی قابل تقسیم هستند. یکی از موارد حالت کار کردن با ان می باشد که به دو دسته لمسی (Touch HMI) و تکست پنل (Text Panel) تقسیم می شود که البته نوع لمسی آن که عموما با نام TOUCH PANEL  یافت می شود که هم حرفه ای تر و هم گران تر می باشد. نوع TEXT PANEL آن کاربرد ساده تری داشته و در صنایع ساده تر استفاده می شود و البته به لحاظ قیمتی نیز ارزانتر می باشد.

 

تقسیم بندی HMI بر اساس اندازه

HMI ها در اندازه های مشخص و مختلفی به بازار عرضه شده اند. ترتیب اندازه ها به صورت زیر می باشد:

۲ اینچ TEXT PANEL

7/3  اینچ TEXT PANEL

3/4 اینچ TOUCH PANEL

5 اینچ TOUCH PANEL

7 اینچ TOUCH PANEL

8 اینچ TOUCH PANEL

10 اینچ TOUCH PANEL

12  اینچ TOUCH PANEL

1۵ اینچ TOUCH PANEL

 

HMI ها از پروتوکل های ارتباطی مختلفی بزای ارتباط با PLC یا PC یا هر کنترلر دیگر  استفاده می کنند. مانند RS232 – RS485 – RS422  و در HMI های به روزتر از پروتوکلETHERNET و شبکه شدن نیز استفاده می شود.البته از پورت USB برای DOWNLOAD برنامه و به روزرسانی نیز بهره می برد.

 

عموما وظیفهHMI  مشاهده و کنترل و ثبت اطلاعات یک سیستم می باشد.

به طور مثال فرض کنید که شما قصد هوشمند سازی یک موتورخانه را دارید برای این تصمیم باید تجهیزات زیر را فراهم نمایید:

  • سنسور و ترانسمیتر دما که بتوانید بوسیله ی آنها دمای بخش های مختلف موتورخانه را اندازه گیری نمایید.
  • ماژول رله که به وسیله ی آن فرمان های لازم برای کنترل مشعل و پمپ ها صورت گیرد.
  • HMI که به واسطه آن کنترل کل سیستم انجام می شود. HMI مقدار دما را از سنسورها خوانده و بر اساس تنظیمات انجام شده و الگوریتم های کنترلی تعریف شده برای آن ، فرمان های لازم را به ماژول رله ارسال می نماید. کاربر می تواند از طریق صفحه لمسی HMI تنظیمات دما را تغییر و یا در هر لحظه میتواند مقادیر دما و یا اطلاعات ثبت شده قبلی را مانیتورینگ نماید.

HMI ها مانیتورهای صنعتی می باشند که این قابلیت را دارند، با بقیه تجهیزات کنترلی ارتباط برقرار نموده و تبادل اطلاعات نمایند. شما توسط HMI قادر هستید که در هر نقطه از جهان به اطلاعات سیستم کنترل خود دسترسی کامل داشته باشید و در صورت نیاز آنها را تغییر دهید.

به دلیل اینکه اچ ام آی یک دستگاه صنعتی می باشد، در آن مشکلات نویز و هنگ کردن و Reset شدن کمتر مشاهده می شود.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *