کنتاکتور مغناطیسی : تعریف ، انواع ، قطعات و عملکرد

 

کنتاکتور مغناطیسی : تعریف ، انواع ، قطعات و عملکرد

کنتاکتور مغناطیسی چیست؟

کنتاکتور های مغناطیسی همان رله های الکتریکی هستند که در تعدادی از موتور های الکتریکی استفاده می شوند. از کنتاکتور های مغناطیسی در موتور های الکتریکی برای ایجاد تعادل در تغییر فرکانس موتور یا حالت موتور استفاده می شود که می تواند به عنوان سوئیچینگ موتور از حالت روشن و خاموش باشد. تغییر فرکانس موتور به دلیل پارامترهای مختلف منابع تغذیه است که منابع مستقیم برق هستند و به دلیل اضافه بار موتور های الکتریکی است. کنتاکتور های مغناطیسی به عنوان محافظتی برای محافظت از منبع تغذیه و موتور عمل می کنند. کنتاکتور های مغناطیسی به دلیل شباهت شکل آنها با قطع کننده های مدار ، گاهی قطع کننده مدار محسوب می شوند اما عملکرد آنها با قطع کننده های مدار متفاوت است.

هنگامی که مدار بین موتور و منبع تغذیه در حالت کوتاه است ، اتصال برای محافظت از دستگاه قطع می شود. کنتاکتور های مغناطیسی به راحتی از موتور خارج شده و کار بر روی موتور به راحتی انجام می شود. با حذف کنتاکتور مغناطیسی از موتور ، احتمال عبور جریان زنده به موتور به 0٪ کاهش می یابد. رله ها و کنتاکتور های مغناطیسی در سطح صنعتی به عنوان تجهیزات مشابه در نظر گرفته می شوند اما تفاوت های زیادی بین رله ها و کنتاکتور های مغناطیسی وجود دارد. از رله برای بارهای بالاتر از 10 آمپر یا کمتر از 10 آمپر استفاده می شود در حالی که از کنتاکتور مغناطیسی برای بارهای بیشتر از 10 آمپر استفاده می شود. از رله ها به طور معمول در دستگاه های تک فاز استفاده می شود در حالی که از کنتاکتور مغناطیسی در دستگاه های سه فاز استفاده می شود. رله دارای یک کنتاکت مشترک برای اتصال به دستگاه است در حالی که کنتاکتور مغناطیسی دارای دو قطب برای اتصال آن با یک دستگاه است.

کنتاکتور های مغناطیسی به دو دسته اصلی طبقه بندی می شوند ، کنتاکتور های ac و کنتاکتور های dc. انواع مختلفی از کنتاکتور مغناطیسی وجود دارد که در سطوح متفاوت با دستگاه های مختلف استفاده می شوند، مانند:

  • استارتر مغناطیسی
  • استارتر معکوس
  • استارتر ستاره / مثلث
  • کنتاکتور جیوه
  • کنتاکتور خلا
  • کنتاکتور جیوه مرطوب

قطعات کنتاکتور مغناطیسی:

کنتاکتور مغناطیسی دارای سه بخش اصلی است. برقرای جریان در کنتاکتور مغناطیسی با کنتاکت ها انجام می شود. این کنتاکت ها شامل انواع مختلفی مانند کنتاکت های برق ، فنرهای تماس و کنتاکت های کمکی است. مدار کنتاکتور مغناطیسی در یک ماده عایق مانند نایلون 6 ، پلاستیک های حرارتی و باکلیت محصور شده است. مدار برای محافظت در صورت لمس محصور شده است. قوس الكتریكی كه قسمت اصلی كنتاكتور است توسط سیم پیچ های منفذ در صورت انفجار مغناطیسی جابجا می شود. به عنوان یک مدار اضافی ، گاهی مدارهای اکونومایزر نیز در مدار کنتاکتور مغناطیسی گنجانده می شوند. این اکونومایزر برای کاهش توان مورد نیاز کنتاکتور مغناطیسی برای کاهش جریان سیم پیچ در حالت بسته استفاده می شود. اکونومیزر ها معمولاً در سیم پیچ های کنتاکتور dc و روی سیم پیچ های کنتاکتور بزرگ ac استفاده می شوند.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *