چطور یک فیوز مینیاتوری مناسب انتخاب کنیم؟


 

اگر شما هم به دنبال انتخاب بهترین فیوز مینایتوری برای ساختمان هستید، باید به دقت به چند سوالی که در زیر آورده شده است پاسخ بدهید:

  1. مقدار جریان نرمال در مدار چه قدر است؟

برای انتخاب فیوز مناسب در ابتدا باید بفهمید که در دمای 25 درجه سانتیگراد، حداکثر جریان عبوری در مدار چه‌قدر است؟ سپس هنگام انتخاب فیوز، باید فیوزی را انتخاب کنید که 135 درصد ظرفیت بالاتری نسبت به حداکثر جریان عبوری در مدار دارد.

  1. مقدار ولتاژ چه‌قدر است؟

دومین سوال مهم فهمیدن مقدار ولتاژ مدار است. زمانی که مقدار ولتاژ مدار مشخص شد، باید فیوزی را انتخاب کنید که از مقدار ولتاژ مدار بالاتر باشد. به عنوان مثال اگر مداری با ولتاژ 20 ولت در اختیار دارید، فیوزی که انتخاب می‌کنید باید بیش از 20 ولت، ولتاژ داشته باشد.

  1. تشخیص AC یا DC بودن مدار

تشخیص این مورد بسیار ساده است. مدارهای DC در تجهیزات الکترونیکی و موتورهای قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدارهای AC در سیستم برق خانگی استفاده می‌شود. در سیستم برق خانگی که مدار از نوع AC است، ولتاژ دائما در حال نوسان است و عملکرد فیوز در اثر نوسانات بسیار سریع است.

اما در مدارهای DC کاملا برعکس است و به دلیل کم بودن نواسان، تشخیص عمل کردن فیوز سخت است. برخی از فیوزهای مینیاتوری را هم به همین دلیل مخصوص جریان‌های DC ساخته شده‌اند و امکان استفاده از آنها در سیستم برق خانگی وجود ندارد.

  1. دمای محیط اطراف فیوز به طور میانگین چه قدر است؟

به طور معمول فیوزهای مینیاتوری در دمای 25 درجه سانتی گراد ساخته می‌شوند. اما ممکن است دمای محیطی که فیوز در آنجا نصب است، بالاتر از محیط ساخت فیوز یا همان آزمایشگاه باشد. همانطور که می‌دانید فیوزها از قطعاتی هستند که به گرما خیلی حساس هستند و همین گرما بعد از ذوب کردن نوار فلزی فیوز باعث عمل کردن فیوز می‌شود.

بنابراین اگر دمای اطراف فیوز بالاتر از 25 درجه سانتیگراد است، فیوزهایی با آمپراژ بالا را انتخاب کنید. در غیر اینصورت دمای بالای اطراف فیوز باعث سوختن آن می‌شود. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر دقت کنید:

تصور کنید جریان نرمال عبوری از مدار 1 آمپر است. ظرفیت نرمال فیوز 1.5 آمپر است و دمای محیط هم 65 درجه سانتیگراد است. در این شرایط فیوز مناسب باید 2 آمپر باشد. دقت کنید که اگر دمای محیط پایین‌تر از حالت نرمال باشد، باید فیوزی انتخاب شود که ظرفیت پایین‌تری از حالت نرمال دارد.

  1. مقدار جریان اتصال کوتاه در مدار چه قدر است؟

یکی از کارهایی که فیوزها انجام می‌دهند، محافظت از مدار در مقابل نشتی جریان و ایجاد اتصال کوتاه است. برای اینکه به وسیله فیوز بتوانیم از مدار در مقابل اتصال کوتاه محافظت کنیم، باید بدانیم جریان تولیدی هنگام رخ دادن اتصال کوتاه چه قدر است.

یک قائده کلی در این زمینه وجود دارد: آمپراژ فیوزی که انتخاب می‌کنید، باید از مقدار جریان تولیدی هنگام اتصال کوتاه، بیشتر باشد. در غیر اینصورت احتمال بروز انفجار در فیوز و تهدید جان افراد زیاد است.

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *