وظایف تابلو برق


مهم‌ترین مفهومی که در دوره‌های برق صنعتی مطرح می‌شود، یادگیری کامل اجزا، وظیفه آن‌ها، عیب یابی و… تابلو برق می‌باشد:

وظایف تابلو برق

تابلو برق‌ها در صنعت به دلیل وظایف مهمی که به عهده دارند از اهمیت زیادی برخودار هستند؛ علاوه ب کار اصلی آن‌ها که مراقبت از تجهیزات الکترونیکی است، وظایف دیگری نیز مانند کنترل توزیع جریان، کنترل موتورهای سه فاز، اصلاح ضریب توان، توزیع جریان در یک ساختمان، استفاده در تابلوهای کنترل صنعتی یا تابلوهای پی ال سی برای کنترل اتوماتیک فرآیندهای صنعتی، استفاده در تابلوهای مارشالینگ برای برقرار کردن ارتباط میان تابلو برق ها و سیستم کنترل مرکزی و…

تجهیزات مهم تابلو برق

با توجه به کاربرد تابلو برق تجهیزات آن‌ها متفاوت می‌باشد اما یک سری از قطعات عمومی و ثابت هستند:

  • کنتاکتور

برای قطع و وصل کردن جریان برق از راه دور، از کنتاکتور استفاده می‌شود. نحوه عملکرد آن مانند رله بر پایه نیروی الکترومغناطیسی است با این تفاوت که از کنتاکتور برای کنترل جریان برق با آمپر بالا استفاده می‌شود. با توجه به نیاز صنعت کنتاکتورها در ابعاد خیلی کوچک ( جیبی) برای کنترل جریان یک آمپر تا مدل‌هایی به طول یک متر برای کنترل ولتاژهای چند کیلوواتی و جریان‌های چند هزار آمپری، تولید می‌شوند. استفاده از کنتاکتور دارای مزایایی از قبیل رفع خطای دستگاه‌ها هنگام راه اندازی مجدد ( خاموش و روشن کردن)، امکان دریافت فرمان از چند محل به صورت اتوماتیکف صرفه اقتصادی و طول عمر بیشتر نسبت به سایر تجهیزات.

  • بی‌متال

در بعضی مواقع دستگاه‌های متصل به تابلو برق، جریانی بیش از جریان نامی‌ می‌کشند و همین موضوع سبب بالا رفتن دمای تجهیزات می‌شود، در این شرایط وظیفه بی‌متال است که جریان را کنترل کند و از بالا رفتن بیش از حد مجاز جریان جلوگیری کند. در واقع حفاظت از موتورهای سه فاز در برابر داغی بیش از حد ( اور هیتینگ) وظیفه اصلی بی‌متال شمرده می‌شود.

  • رله

رله قطعه‌ای الکترومغناطیسی متشکل از سیم پیچ و هسته‌ است که با توجه به خطاهایی که در مدار تابلو برق رخ می‌دهد، فرمان قطع یا وصل مدار را صادر می‌کند، مانند رله‌های استفاده شده در فیوز برق منازل

  • فیوز

فیوز قطعه‌ای متشکل از تعدادی رله و سایر اجزا است که از مدار در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت می کند. برای مثال زمانی که جریان بیش از حد افزایش پیدا می‌کند فیوز می‌سوزد و باعث قطع شدن ارتباط دستگاه‌ها با جریان الکتریکی می‌شود به این ترتیب از دستگاه‌ها در مقابل آسیب دیدن محافظت می‌کند. فیوزی که می‌سوزد قابل بازگردانده شدن به مدار و استفاده‌ی دوباره نیست.

  • کیلید مینیاتوری

وظیفه کلید مینیاتوری هم مانند فیوز حفاظت از تجهیزات در برابر اضافه بار و افزایش جریان است با این فرق که در هنگام قطع جریان برق نمی‌سوزد و می‌توان آن را دوباره به مدار بازگرداند و مورد استفاده قرار داد.

  • کیلید حرارتی

متشکل از فیوزها و بی‌متال‌های مینیاتوری است که وظیفه حفاظت از موتورهای الکتریکی در برابر اضافه بار حرارتی یا الکترونیکی، ناهماهنگی تعداد فاز و… دارد. کیلید حرارتی مستقیما سه فاز قدرت منبع را قطع می‌کند در حالی که بی‌متال مدار فرمان را متوقف می‌کند.

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *