نقش فیوز در برق صنعتی


فیوز در برق صنعتی:

فیوز یکی از اجزای بسیار مهم و جدا نشدنی از ادوات برق صنعتی است. در مهندسی برق و الکترونیک، فیوز به قطعه ای گفته می شود که برای محافظت الکتریکی و به منظور مدیریت جریان اضافه مدارها مورد استفاده قرار می گیرد. بخش اصلی فیوز یک سیم یا نوار فلزی است که با گذر مقدار خاصی از جریان ذوب شده و موجب قطع جریان در مدار می شود. زمانی که فیوز عمل کند در واقع حالت مدار باز خواهد داشت و غیرقابل استفاده خواهد شد و باید با فیوز جدیدی جایگزین شود.

فیوزها در برق صنعتی تا ولتاژ ۱۱۵ هزار ولت متناوب مورد استفاده قرار می گیرند. فیوزهای ولتاژ بالا برای محافظت از ادوات ترانسفورمرهای کنتورهای برق، و یا ترانسفورمرهای قدرت کوچک استفاده می شوند، برای زمانی که هزینه قطع کننده های مدار قابل صرف نظر نمی باشد. یک قطع کننده مدار در ولتاژ ۱۱۵ هزار ولت هزینه ای معادل پنج برابر یک ست از فیوزهای قدرت دارد، در نتیجه استفاده از فیوزهای قدرت می تواند موجب ذخیره کردن ده ها هزار دلار شود. در سیستم های توزیع ولتاژ متوسط، یک فیوز قدرت می تواند از ترانفسورمری که یک الی سه واحد مسکونی را تغذیه می کند، محافظت کند. این فیوزها همچنین از موتورها، بانک های خازنی و انواع دیگر ترانسفورمرها محافظت می کنند.

فیوزهای برق صنعتی جریان متناوب به سه نوع اصلی تقسیم می شوند:

فیوزهای HRC نوع کارتریج:

فیوز ولتاژ بالای HRC به شکل مارپیچ ساخته می شود و یا در ساخت آن از دو نوع متفاوت فلز به صورت موازی استفاده می شود تا جلوی اثر کرونا در ولتاژهای بالا گرفته شود. یکی از المان های فیوز مقاومت کم و دیگری مقاومت بالایی دارد؛ در نتیجه المان با مقاومت کم جریان معمول را عبور می دهد و هنگام بروز خطا در سیستم و شرایط اتصال کوتاه منفجر شده و موجب کاهش جریان می شود. این فیوزها در دامنه ولتاژ ۳۳ هزار ولت و ظرفیت قطع ۸۷۰۰ آمپر در دسترس هستند.

فیوزهای HRC نوع مایع:

یک فیوز مایع جریان بالا تشکیل شده از یک لوله شیشه ای حاوی کربن تتراکلرید که دو طرف لوله توسط کلاهک های برنجی بسته شده است. سیم فیوز کلاهک های یک سر لوله را پوشانده و به وسیله یک فنر مارپیچ از برنز فسفر قوی در سر دیگه لوله سر جای خود تثبیت می شود. مایع داخل لوله به عنوان واسط مهار کننده قوس الکتریکی عمل می کند. فیوز زمانی که جریان مقدار حداکثر خود را رد کرد می ترکد. فیوزهای HRC نوع مایع از ترانسفورمرها و قطع کننده های مدار محافظت می کنند و جریانی تا حدود ۱۰۰ آمپر در سیستم هایی با ولتاژ کاری حداکثر ۱۳۲ هزار ولتی را تحمل می کنند.

فیوزهای HRC نوع انفجاری:

این نوع فیوزها، فیوزهای چندبار مصرف هستند که اثر انفجار گازهای تولید شده توسط قوس الکتریکی داخلی باعث قطع جریان می شود. محفظه اتصال فیوز حاوی اسید بوریک است؛ بنابراین قوس های الکتریکی داخلی به حفاظت از منابع تغذیه و ترانسفورمرها کمک می کنند.

علاوه بر موارد بالا انواع متفاوت دیگری از فیوزها در جریان های مستقیم و متناوب برای کاربردهای مختلف موجود هستند که در متون تخصصی تر با جزئیات بیشتری به آن ها اشاره شده است.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *