نقشه کشی برق صنعتی چیست ؟


نقشه کشی برق صنعتی

در دنیای مدرن امروزی، مدل سازی درست و سنجش مدل قبل از پیاده سازی و تولید محصولات از اهمیت بالایی برخوردار شده است که حوزه برق صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. عموما در برق صنعتی، نقشه ها برای طراحی مدارهای فرمان ( که تابلو برق هم جزوی از آن می‌باشد) استفاده می‌شوند به طوری که کارشناسان بتوانند با نگاه به نقشه اطلاعات مهم آن را استخراج کرده و به کار گیرند.

زمانی که قصد دارید محیط بزرگی را تجهیز کنید ( تجهیز برقی) ابتدا باید نقشه‌ی آن را تهیه کنید. با توجه به کارشناسانی که قرار است نقشه ها را بررسی کنند ممکن است برای یک منطقه چند نوع نقشه که هرکدام نشان دهنده ویژگی های خاصی مانند تجهیزات، مدارهای فرمان و… هستند طراحی شود.

چند نمونه از نقشه کشی برق صنعتی :

  • نمودار رایزر ((riser diagram : زمانی که قصد نشان دادن تجهیزات مختلف از قبیل تابلو برق را داریم از این نقشه استفاده می‌کنیم. در طراحی این نمودار نکته مهم نمایش جای درست تابلوهای برق و نحوه اتصال آن‌ها به یکدیگر است. اهمیت نمودار رایزر در نقشه کشی ساختمان های مسکونی بسیار بارز است زیرا نمایانگر ارتباط طبقات مختلف است.
  • نقشه برق صنعتی تک خطی (one line diagram) : فرق این نوع نمودار با رایزر در نشان دادن جزئیات است. در نمودار رایزر تابلوبرق ها و دیگر تجهیزات بصورت بلوکی نشان داده شده‌اند در حالی که در نمودار تک خطی جزئیات این بلوک ها را می‌توان دید. مخصوصا زمانی که هدف از طراحی نشان دادن نمودار توزیع جریان و یا مدار قدرت باشد استفاده از نمودار تک خطی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. تعداد صفحات نمودار تک خطی از رایزر بیشتر می‌باشد.
  • نقشه برق صنعتی حقیقی (right diagram) : این نوع نقشه نسبت به دو نقشه در نمایش جزئیات بسیار دقیق تر و مهندسی شده تر است از این رو برای تسلط بیشتر به نحوه توزیع، اتصالات و… این نقشه کاربردی تر می‌باشد که با توجه به آن برای نیروگاه ها و ساختمان ها مناسب تر می‌باشد.
  • نقشه ترمینال (terminal drawing) : زمانی که احتیاج است که علاوه بر شبکه توزیع، شما به پایگاه ها و نحوه ورود و خروج جریان نیز تسلط داشته باشید، نقشه ترمینال گزینه مناسبی می‌باشد.نحوه‌ی نمایش مکان ورو و خروج جریان در هر نقشه با توجه به نوع آن می‌تواند بلوکی باشد و یا با حروف مخصوص نشان داده شود. کاربرد این نقشه بیشتر در تاسیسات الکتریکی و پمپی است.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *