نحوه کار انواع رله حفاظتی چگونه است؟


 

اجازه بدهید اول یک تعریف مختصر از رله ارائه دهیم و بعد به اصل مطلب بپردازیم. رله‌ها برای جلوگیری از خطاهایی مانند اتصال کوتاه، اتصال زمین، پارگی هادی و… طراحی شده‌اند و زمانی که این اتفاقات بیفتد شبکه‌ای که آن را تغذیه می‌کند را جدا کرده و مدار را قطع می‌کند. رله‌های حفاظتی برای محافظت از دستگاه‌های برقی استفاده می‌شوند و از لحاظ اتصال شامل دو دسته اولیه و ثانویه هستند.

 

رله‌هایی که در خطوط 132 به کار می‌روند

رله دیستانس (مقاومت سنج): اساس کار این رله براساس امپدانس یا فاصله است. به این صورت که زمانی که امپدانس خط از مقدار تنظیم شده بیشتر باشد عمل نمی‌کند و باید امپدانس حتما کمتر از مقدار تنظیم شده باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که زمانی که اختلالی در شبکه رخ می‌دهد، اگر چند رله دیستانس وجود داشته باشد، همه رله‌ها تحریک شده اما فقط رله ای که به محل اتصال نزدیک بوده قطع می‌کند و بقیه رله‌ها به حالت اولیه بازمیگردند.

رله اتو رکلوزر: وظیفه این رله این است که زمانی که  اتصال کوتاه رخ داده، خط را قطع و دوباره به صورت خودکار وصل نماید.

رله پاور سوئینگ: وقتی که بار از شبکه برداشته می‌شود نوسان شدیدی در مدت زمان خیلی کم به وجود می‌آید. سپس در خط یک فاصله یا امپدانس به وجود می‌آید و این امپدانس ممکن است در دایره حفاظتی رله دیستانس قرار داشته باشد. این اتفاقات باعث عمل کردن رله می‌شود و برای جلوگیری از این کار، باید از عملکرد بی مورد رله دیستانس جلوگیری شود. برای جلوگیری از کار رله دیستانس هم باید یک مدار به عنوان پارو سوئینگ بلوکینگ اضافه شود.

رله فیوز فیلور: نحوه کار این رله که در خطوط 132 کیلووات استفاده می‌شود به این شکل است: اگر فیوز تغذیه ولتاژ دیستانس عمل کند، اما اتصالی در شبکه مشاهده نشود، رله فیوز فیلور وارد می‌شود و باعث ایجاد بلاک دیستانس می‌شود. اگر سوالی که هم اکنون به ذهن‌تان خطور کرده این است که چرا این فرایند رخ می‌دهد؟ باید بگوییم که دلیل این کار این است که رله دیستانس براساس این فرمول کار می‌کند: Z=U/I.

بعد از این اتفاقات اگر ولتاژ قطع شود چه خواهد شد؟ در این مواقع دیستانس به اشتباه عمل می‌کند و فیوز از رخ دادن این اشتباه جلوگیری می‌کند. بعد از اینکه فیوز فیلور عمل می‌کند آلارم قرمز رنگی نمایش داده می‌شود و سپس باید دکمه قرمز رنگ فیوز فیلوز برای RESET شدن زده شود.

رله اور کارنت دایرکشنال: عملکرد این نوع طبق زمانی است که بر روی آن تنظیم شده است و کاربرد آن زمانی است که اتصالی از یک طرف درحال تغذیه شدن است.

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *