مولتی متر و موارد استفاده از آن


مولتی متر، یک دستگاه اندازه گیری در صنعت برق می باشد که مقاومت، ولتاژ و جریان را در مدارهای الکترونیکی اندازه‌گیری می نماید. مولتی متر ها دارای انواع گوناگونی برای مصارف مختلف هستند و بعضی از مدل های آن نیز قابلیت تست دیودها و اتصال کوتاه در مدار را دارند. مولتی مترها ار نظر ابعاد کوچک و سبک‌وزن می باشند و منبع تغذیه آنها باتری است و می‌توانند انواع گوناگونی از قطعات الکترونیکی را در بسیاری از شرایط آزمایش نمایند. این ابزار کاربردی برای تعمیرکاران مدارهای الکترونیکی چه کوچک و چه بزرگ و هر فردی که نیازمند آزمایش و تعمیر مدارالکترونیکی می باشد ، بسیار کارامد و حائز اهمیت می باشد. برای آشنایی با نحوه کار و ترفندهای این ابزار کاربردی با ما در ادامه همراه شوید .

 

 

 

شناخت نشانه‌های اختصاری در مولتی متر

قاعدتا برای استفاده از هر ابزاری اول می بایست با نحوه کارکرد و دکمه‌های مندرج روی آن آشنایی پیدا کنیم تا بتوانیم به صورت صحیح و کاربردی از آن استفاده کنیم ؛ انواع مولتی مترها نیز مانند سایر ابزارآلات درزمینهٔ برق یا حتی درزمینهٔ های دیگر دارای نشانه‌های بخصوص خود است ؛ در جدول ارائه‌شده می‌توانید علائم اختصاری به‌کاررفته در مولتی متر را مشاهده کنید.

 

 

انواع مولتی متر

مولتی مترها در سه نوع دیجیتال ،آنالوگ یا عقربه‌ای و حرفه‌ای در بازار عرضه شده اند که شما می‌توانید با توجه به نیاز و میزان استفاده خود آن‌ها را تهیه و استفاده نمایید که تفاوت این سه همانگونه که گفته شد در نحوه نمایش واحدهای اندازه‌گیری و همچنین در میزان دقت آن‌ها می باشد که در این میان نمونه دیجیتالی به دلیل حذف خطای مکانیکی و خطای چشم، عدد دقیق‌تری به ما ارائه می دهد و قابل اطمینان تر است. از طرفی دیگر در مدل حرفه‌ای این نوع مولتی مترها، سِلکتور حذف شده و مولتی متر قابلیت تشخیص واحد اندازه‌گیری به‌صورت خودکار را دارا است. همین‌طور نیاز زیادی به دانش استفاده از مولتی متر وجود ندارد و کارکرد با آن بسیار آسان و قابل فهم می باشد. ظاهر این مولتی مترها بسیار ساده است و به همین علت استفاده از آن راحت‌تر می باشد.تنها چند دکمه روی این دستگاه تعبیه شده که با فشردن هرکدام از آنها می توان به‌راحتی مقادیر مدنظر را با آن استخراج و مشخص کرد.این دستگاه توان تشخیص خودکار مقادیر مختلف را داشته و مشخصه آن را در کنار رقمی که در صفحه نمایان است به نشان در می آورد. بنابراین دیگر نیاز نیست بدانیم که در حال اندازه‌گیری چه مشخصه‌ای می باشیم.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *