معرفی انواع سیم


وظیفه‌ی اصلی سیم ها مسیر دهی به جریان الکتریکی می باشد. عموما سیم‌ها از هادی و عایق شکل‌ گرفته اند، منظور از هادی در سیم همان قسمت مرکزی سیم می باشد که وظیفه‌ی هدایت جریان الکتریکی را دارا است. اکثر سیم‌های جنس هادی، مس یا آلومینیوم هستند؛ اما به دلیل حجم پایین و هدایت جریان بهتر جنس مس نسبت به سایر فلزات ، مس به عنوان هدایت کننده اکثر سیم‌ها استفاده می‌شود. از معایب بزرگ در مقابل آلومینیوم فقط می توان به قیمت بالای این فلز اشاره نمود.

 

تقسیم بندی سیم ها:

سیم‌ها با توجه به نیازهای متفاوت و با توجه به جریان قابل عبور از آن، دارای قطرهای متفاوتی می باشند. قطر سیم‌ها با مقدار جریان عبوری از آن‌ها رابطه مستقیمی خواهد داشت؛ به این معنی که هرچه قطر سیم بیشتر باشد می‌توان در یک ‌فاصله مشخص جریان بیشتری را از آن سیم عبور داد.

 

سیم مفتولی

همان‌طور که از نام آن مشخص است سیم‌های مفتولی دارای یک‌رشته هادی به‌صورت مفتولی هستند. سیم‌های مفتولی به دلیل فرم گیری بالا معمولاً در تابلوهایی که دارای داکت های شیاردار نیستند به کار می روند. ولتاژ نامی این سیم‌ها 450/750 ولت می باشد.

 

 

سیم های افشان

هادی سیم‌های افشان، از تعداد بالایی از رشته های مسی نازک تشکیل شده است. این دسته از سیم‌ها در مقابل سایر سیم‌ها از انعطاف‌پذیری بالایی بر خوردار می باشند. از عمده کاربردهای این سیم‌ها می‌توان در برق‌کشی ساختمان‌ها اشاره نمود. سیم‌های افشان نیز مثل سیم‌های مفتولی سطح مقطع‌های متفاوتی دارند. ولتاژ نامی این نوع سیم 300/500 ولت می باشد.

 

 

سیم نیمه افشان

ویژگی‌ این نوع از سیم‌ها چیزی بین سیم‌های مفتولی و افشان است. سیم‌های نیمه افشان از تعداد رشته‌هایی کمتر از سیم افشان با قطر رشته‌هایی کمتر از سیم مفتولی ساخته می شوند. انعطاف‌پذیری سیم‌های نیمه افشان به‌مراتب پایین تر از سیم‌های افشان می باشد. ولتاژ نامی و نوع کاربرد سیم‌های نیمه افشان مثل سیم‌های مفتولی است.

 

سیم نایلون

ساختار سیم نایلونی از ترکیب دو سیم نازک به هم چسبیده شکل گرفته است. این سیم‌ها از نوع افشان هستند و عموما در برق‌کشی ساختمان‌ها و معمولاً به‌صورت روکار کاربرد دارند. این سیم‌ها ضعیف هستند و در مصارف صنعتی از آن ها استفاده چندانی نمی شود.

 

 

 

سیم ارت

این سیم‌ها از ترکیب بخصوص رنگ‌های سبز و زرد می باشند. همانگونه که از نام این سیم مشخص می باشد از سیم ارت برای اتصال تجهیزات مختلف به سیستم ارتینگ بهره برده می شود. از ویژگی‌های مهم سیم‌های ارت درصد خلوص بالای مس و درنتیجه مقاومت اهمی پایین این سیم می توان نام برد که در مبحث ارتینگ بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

 

سیم کواکسیال

این دسته از سیم‌ها در مقابل سایر سیم‌ها از کاربرد کمتری برخوردار هستند. این سیم ها عموما به‌عنوان رابط تلویزیون و آنتن در ساختمان‌ها کاربرد دارد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *