فاز متر چیست؟


 

فازمتر با ظاهر شبیه پیچ گوشتی وسیله ای است که برای تشخیص وجود ولتاژ الکتریکی و تشخیص فاز یا نول بودن سیم ها استفاده می شود. گرچه این وسیله در ظاهر ساده و بی اهمیت می نماید اما وجود آن در هر مکانی خانه یا محل کار لازم به نظر می رسد.

انواع فازمتر

فازمتر معمولی

ارزان ترین نوع فازمتر همین فاز متر ساده یا معمولی است. که  شامل میله، لامپ و مقاومت چند مگا اهم است. هنگام استفاده وقتی نوک آن را در داخل پریز یا روی سیم لخت قرار می دهیم. باید انتهای پیچ مانند آن را با انگشت بفشاریم انتهای اگر سیم برق داشته باشد، چراغ داخل فازمتر روشن می شود و این نشان می دهد که سیم فاز است. در واقع فاز متر مانند یک مدار باز عمل میکند که با فشردن پیچ انتهای ، مدار آن بسته می شود و براثر اختلاف پتانسیل لامپ نئون داخل آن روشن می شود. لامپ نئون فازمتر  برای روشن شدن به ولتاژ‌ ۷۰ ولت نیاز دارد. وقتی  ولتاژ از مرز ۷۰ ولت می گذرد، گاز داخل لامپ آن یونیزه می شود و در نتیجه  الکترون ها به مدار بالاتر رخ می دهد که در برگشت به مدار قبلی نور ایجاد می کنند. این نور باعث روشن شدن لامپ می شود. حال اگر سطح زیر پای فرد عایق باشد مثلاً کفش عایق پوشیده باشد ، ارتباط شخصی که فازمتر در دست دارد با زمین قطع شده و در نتیجه لامپ داخل فازمتر روشن نمی شود زیرا در چنین حالتی بدن نقش سیم و زمین نقش نول را بازی می کند.

فازمتر دوسره

فازمتر های دو سره که به آن دو تماسه نیز می گویند یک لامپ الکتریکی است که به یک یا دو سیم عایق متصل است. یک سر این فازمتر شبیه پیچ گوشتی است که دارای یک لامپ است و  سر دیگر آن به زمین وصل می شود. با متصل کردن نوک پیچ گوشتی به نقاط مختلف در مدار امکان تشخیص وجود ولتاژ در هر نقطه وجود دارد. برای استفاده در ولتاژهای پایین  لامپ مورد استفاده یک لامپ حبابی نئون است که برای کار در حدود ۱۲ ولت طراحی شده اند.

فاز متر القایی

فازمترهای القایی که به فازمتر غیرتماسی یا دیجیتال نیز معروفند، نیازی به  تماس فلزی مستقیم با مدار مورد نظر نیست. این نوع فازمتر به  تشخیص میدان الکتریکی در اطراف جسم موردنظر کمک می کند. در این حالت نیازی به لخت کردن سیم نیست و خطر برق گرفتگی به حداقل می رسد. علی رغم  اسم خاص آن که به نظر نیاز به اطلاع از نوع کار با آن دارد اما کار با فازمتر دیجیتال بسیار ساده است. وقتی فازمتر دیجیتال در نزدیکی سیم برق که رسانایی زنده است، قرار می گیرد، یک تقسیم کننده ولتاژ خازنی ایجاد خواهد شد  که ظرفیت خازنی بین هادی و سنسور و نیز بین  سنسور و زمین را در برمیگیرد. وقتی فازمتر القایی جریان برق عبوری از طریق تقسیم کننده را تشخیص  می دهد، وجود ولتاژ برق با روشن شدن چراغ مشخص می شود. اما عدم توانایی تشخیص ولتاژ‌ درون کابل های حفاظ دار از معایب این نوع فازمتر است. برای مثال ولتاژ درون سیم هایی که در عمق داخل دیوار قرار گرفته اند را تشخیص نمی دهد یا ولتاژ DC با این روش قابل تشخیص نیست،چون جریان DC در حالت پایدار از خازن ها پایدارعبور نمی کند و فازمتر عمل نخواهد کرد.

کدام فازمتر بهتر است؟

در این مورد برای انتخاب مناسب ابتدا هدف خود از استفاده از فازمتر و کاربرد آن را در کار مورد نظر مشخص کنید. اگر فقط میخواهید  بدانید سیم شما ولتاژ دارد یا نه ،میتوانید از فازمتر ساده استفاده کنید اما اگر اندازه گیری میزان ولتاژ سیم داخل دیوار برای شما مطرح است، استفاده از فازمتر القایی توصیه می شود. همچنین اگر میخواهید میزان ولتاژ دو سر سیم خودرو را اندازه گیری کنید  استفاده از فازمتر دوسره بهترین گزینه است.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *