شبکه صنعتی چیست؟ و چند نوع دارد ؟


شبکه صنعتی چیست ؟

شبکه‌های صنعتی به‌منظور اشتراک‌گذاری اطلاعات و امکانات مابین کنترلرها و تجهیزات به کار می‌رود. شبکه‌ صنعتی یک مسیر یا گذرگاه جهت تبادل دیتا ایجاد می‌کند. این مسیر همانند یک جاده برای عبور اتومبیل‌ها می‌باشد، با این تفاوت که در شبکه صنعتی، دیتا تبادل می‌شود. پروتکل یک شبکه نحوه کد دهی دیتا و چگونگی ارسال و دریافت و سایر موارد مرتبط با آن را مشخص می‌کند. تا قبل از ابداع شبکه‌های صنعتی اطلاعات از سنسورها و عملگرها با سیم‌کشی مستقیم به کنترلر منتقل می‌گردید اما با ابداع شبکه‌های صنعتی و استفاده از آن‌ها این امکان به وجود آمد که سیگنال‌های الکتریکی ابتدا به دیتا تبدیل‌شده و این دیتا توسط شبکه‌های صنعتی به کنترلر منتقل گردد.  تصور کنید، در یک واحد صنعتی، چندین خط تولید وجود دارد و این خطوط نیاز دارند تا اطلاعاتی را بین دیگر کنترلرها ( مثلاً PLCها) و سیستم‌های مانیتورینگ  انتقال دهند، طبیعتاً باید برای انتقال این حجم از اطلاعات  از شبکه و پروتکل‌های مختلف استفاده کرد.

انواع شبکه صنعتی

شبکه های صنعتی روز به روز در حال پیشرفت هستند که در ادامه به معرفی تک تک شبکه های صنعتی خواهیم پرداخت .

شبکه مودباس Modbus

شبکه ModBus یک پروتکل ارتباطی  منبع باز (Open Source) است که در سال ۱۹۷۹ توسط Modicon عرضه شد. ایده اولیه این پروتکل، استفاده درPLC ها بود ولی به‌تدریج به‌عنوان یک استاندارد ارتباطی پذیرفته شد و بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون آن را پشتیبانی کردند. بدین ترتیب Modbus به‌صورت یک استاندارد باز عرضه شد، به‌گونه‌ای که محصولات سازندگان مختلف به سهولت توسط این پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند. سازندگان وسایل کوچک نیز ترجیح دادند این شبکه را با ارتباط RS232 یا RS485 روی وسایل خود بکار ببرند تا استفاده از آن‌ها در پروژه‌های بزرگ میسر گردد.

شبکه پروفیباس Profibus

Profibus یک استاندارد ارتباطی در اتوماسیون صنعتی است که برای فرآیندهای اتوماسیون دیجیتال و آنالوگ ( Factory Automation وProcess Automation ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش ارتباطی، انعطاف‌پذیر، پایدار و به نسبت عملکرد آن ارزان‌قیمت است. پروفی‌باس بر مبنای تکنولوژی ارتباط سریال RS-485 طراحی‌شده است و امروزه انواعPLC ها ،HMI/SCADA ، سنسورها، درایوها، سرووها و حتی تجهیزات HART نیز قادر به اتصال به شبکه پروفی‌باس هستند. علت اصلی استقبال از Profibus ، کاهش قابل‌توجه حجم وایرینگ و سیم‌کشی برای اتصال انواع تجهیزات فیلد به سیستم کنترل است.

 

 

آموزش

PLCپی ال سیشبکه قدرتصبکه صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *