سروو موتور چیست؟


سروموتور نوعی از انواع موتورهای الکتریکی است که به علت کاربرد آن در پروژه های صنعتی که احتیاج به دقت بالا به صورت حلقه بسته دارند، به سیستم های کنترل فیدبک مجهز شده است، مقادیر متغیر در کنترل شونده، موقعیت، سرعت و گشتاور می باشد. لختی در این موتورها بسیار پایین است و در نتیجه سرعت در این نوع موتورهای بسیار بالا می باشد.

 

به تعریفی دیگر سرو موتور ( Servo Motor ) از یک موتور الکتریکی ساده شکل گرفته است که تعدادی المان الکترونیکی برای کنترل زاویه ، سرعت و یا شتاب به شفت این موتور متصل است و همه المان ها به همراه موتور در یک پکیج واحد هستند. سرو موتور ها در انواع مختلفی برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند، بطور مثال در ابعاد بسیار کوچک برای استفاده در ساخت تجهیزات مکاترونیکی مثل ربات ها و هواپیما های مدل، تا اندازه های بزرگ برای دستگاه های صنعتی تولید  و عرضه می گردند. در حوزه میکروکنترلر ، چیزی که از سروو موتور مشاهده می کنیم عموما یک موتور DC جاروبک دار می باشد که به کمک تعدادی چرخدنده ( گیربکس ) به یک پتانسیومتر داخلی متصل می باشند و خروجی گیربکس نیز از سوی دیگر خارج شده است. پتانسیومتر صرفا وضعیت خروجی را کنترل می نماید و کاری به وضعیت موتور نداشته و سرو موتورها به علت کاربرد در پروژه های صنعتی به روش حلقه بسته ، مجهز به سیستم های کنترل فیدبک دار می باشند ، که متغییر کنترل شونده در آنها مقادیر موقعیت ،سرعت،گشتاور است.

 

سرو موتور دارای يك محور خروجي می باشد که کمک آن می تواند در يك موقعيت و زاويه اي خاص سيگنال ارسال نماید. در حقیقت چگونگي حركت و موقعيت هاي زاويه اي اين محور خروجي توسط دسته اي از سيگنالها قابل کنترل می باشد. براي مدت زماني كه يك سيگنال به صورت فعال قرار دارد و يك پالس برروي خط ورودي آن قرار گرفته اين محور خروجي در موقعيت خاص زاويه اي كه مختص آن سيگنال می باشد قرار مي گيرد و با تغيير سيگنال موقعيت  زاويه اي تغيير مي نماید. در عمل سرو موتورها در صنعت رباتیک وتولیدات صنعتی مثل موتورهای کنترل کننده هواپیماها کنترل موقعیت سطوح ( مانند آسانسورها و … ) و… دارای کاربردهای بسیاری هستند.

 

سرو موتورها با سرعت بالایی به سیگنال خطا پاسخ داده و سریعاً به بار شتاب می بخشند. به طور کلی سرو موتورها موتورهایی بادقت بسیار بالا می باشند که میتوانیم در آنها موقعیت شفت سرو را کنترل نماییم ، علاوه بر کنترل موقعیت شفت سرو ، امکان کنترل قدرت و سرعت چرخش شفت سرو موتور نیز امکان پذیز می باشد.

 

نخستین سیستم های الکتریکی سرو با نام سرو موتورهای DC پا به عرصه دنیای صنعتی نهادند،صرف نظر از مشکلات ذاتی موتورهای DC مانند ساختار پیچیده(به خصوص در ماشین های ِDCبا جبران سازی کامل)،بازدهی پایین تر نسبت به ماشین های ACو همینطور قیمت بالا وهزینه ی تعمیرات و نگهداری بالایی داشتند،ماشین های DC به دلیل جاروبک های کربنی نیازمند نگهداری وبازدیدهای دوره ای هستند وبه علت کموتاتورهای مکانیکی قابلیت اطمینان در این ماشین ها نیز به طور چشمگیری کاهش می یابد و امکان یکسوسازی جریان های بزرگ را نخاهند داشت.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *