زبان های برنامه نویسی پرکاربرد در برق صنعتی


  • زبان برنامه نویسی Ladder Diagram (LD) : به علت درک راحت و کاربر پسند بودن می‌توان گفت که محبوب ترین زبان برنامه نویسی بین مهندسان برق برای کنترل کننده های مدار های منطقی است. از این زبان پلکانی در طراحی پی ال سی ها استفاده می‌شود. از ویژگی های زبان LD می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

الف) استفاده از ابزار تجسمی ( اشکال زدایی مناسب)

ب) ابزاری مناسب برای نمایش منطق گسسته

ج) معمولا به شکل دیاگرامی ترسیم می‌شود

یکی از نقاط ضعف بارز این زبان برنامه نویسی ساختار اطلاعاتی ضعیف است به طوری که نمی‌توان با آن داده ها را  درستی سازماندهی کرد.

  • زبان برنامه نویسی Function Block Diagram (FBD) : محیط کار با این برنامه گرافیکی می‌باشد.به دلیل استفاده از دستورات منطقی ای چون XOR، NOR، NOT، AND و… مهندسینی که در شاخه الکترونیک فعالیت دارند استقبال بیشتری از این زبان برنامه نویسی می‌کنند.FBD این امکان را که به شما می‌دهد که بتوانید جریان سیگنال های بین پردازشگرهای سیستمی را که برنامه ریزی می‌کنید ببینید.
  • زبان برنامه نویسی Structured Text (ST) : این زبان با دارا بودن محیط برنامه نویسی ای مانند زبان های بیسیک و پاسکال مهارت و تخصص بالایی برای کار میطلبد که در آن تمام دستورها به صورت تکست می‌باشد. به دلیل استفاده از الگوریتم های پیجیده و دستوراتی مانند IF، THEN و… در بین مهندسین کامپیوتر طرفداران بیشتری دارد.از زبان برنامه نویسی ST بیشتر در پروژه های بزرگ و پیچیده استفاده می‌شود.
  • زبان برنامه نویسی Sequential Function Control (SFC) : شما زمانی می‌توانید از این زبان بهره ببرید که روش های کنترل در سیستم شما مبتنی بر ترتیب باشند که در این صورت می‌توانید زمان رخ داد هر دستور را برنامه ریزی کنید. محیط کار با این زبان نیز گرافیکی بوده و چون ساختار دستورالعملی ای دارد، علاوه بر درک آسان عیب یابی و اصلاح کد نیز در آن راحت تر است.
  • زبان برنامه نویسی Instruction List (IL) : همانند زبان های برنامه نویسی بالا در طراحی سیستم پی ال سی کاربرد دارد. محیط کار با آن مانند زبان برنامه نویسی ST مبتنی بر تکست می‌باشد با این تفاوت که شامل دستورالعمل های آماده ی زیادی است که کار با آن را راحت تر می‌کند. اگر شما با زبان اسمبلی کار کرده اید IL می‌تواند گزینه خوبی باشد منتهی ضعف بزرگ آن این است که مانند دیگر زبان ها استفاده از آن رایج نمی‌باشد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *