رله شیشه ای یا رله کمکی چیست ؟


رله های کمکی به علت ارزانی و طول عمر بالا جزو آن دسته از رله ها هستند که مورد استقبال هستند این رله که به رله شیشه ای نیز معروف است مشابه کنتاکتور ها یک بوبین و تعدادی کنتاکت دارند و مانند کنتاکتور ها کار می کنند. این رله ها برای قطع و وصل بار های کوچک در مدار فرمان استفاده می شود به این صورت که با برق دار شدن بوبین،  کنتاکت ها تحریک می شوند و تغییر وضعیت می دهند. این نوع رله با ولتاژهای متفاوت  و تعداد مختلف پلاتین در بازار لوازم الکتریکی عرضه می شوند.

تفاوت رله کمکی و کنتاکتور چیست؟

یکی از تفاوت های رله های کمکی و کنتاکتور ها در میزان تحمل جریان آن ها است. رله های کمکی میتواند تا جریان 10 آمپر را تحمل کنند اما کنتاکتور ها جریان های مختلف از 9 تا 1000 آمپر را قبول می کنند و میتوان از آنها بهره برداری کرد. اما مهمترین تفاوت رله کمکی و کنتاکتور در این است که کنتاکتور یک بوبین دارد ، وقتی برق وارد بوبین کنتاکتور می شود، ۳ فاز ورودی و ۳ فاز خروجی آن به هم وصل می شوند.و مثل کلید تک پل عمل می کنند. اما در رله ها کنتاکت قطع و وصل نمی شود  و وقتی بوبین داخل رله تحریک می شود کنتاکت ها از حالت اول به حالت دوم انتقال می یابند و عملکردی مانند مانند کلید های تبدیل برق ساختمان دارند.

جنس کنتاکت رله کمکی و کاربرد آن ها

رله های کمکی امروزه در صنعت کاربرد بسیار دارند و در موارد مختلفی مانند ارسال و دریافت سیگنال، جزء سیستم های حفاظتی می باشند و در سیستم های الکتریکی و کنترلی به کار می روند.

گرچه این رله ها ظاهر مشابهی دارند ولی در موارد مصرفی متفاوت نیاز است که متریال کنتاکت مورد و دیگر ویژگی های این قطعه مورد توجه قرار گیرند تا کارایی لازم را برای رسیدن به هدف مورد نظر داشته باشند است. مواد کنتاکت رله ها شامل مواد خام از جمله  مس Cu،نقره Ag ،طلا Au ، تنگستن W،پلاتینیوم Pt، پالادیوم Pd، مولیبدن Mo. و نیز آلیاژهایی از ترکیب مواد مختلف می شوند. البته متریال اصلی و پایه  کنتاکت ها مس و نقره هستند. مس، نسبت به دیگر فلزات ارزان قیمت تر است ولی به سرعت لایه اکسید و سولفات روی آن ایجاد می شود و باید در صورت استفاده سطوح بالایی آن تقویت شوند. اما نقره فلز گرانتری است و به سرعت تغییر حالت می دهد. کنتاکت هایی که حاوی نقره خالص هستند به سادگی دچار چسبیدگی می شوند زیرا دمای ذوب نقره بسیار پایین است. کنتاکت هایی که با نقره آبکاری شده اند در مدارهای با فرکانس بالا کاربرد دارند. اما به دلیل مشکلاتی همچون چسبندگی کنتاکت ها به علت شدت جریان بالا یا جرقه زدن به علت گرم شدن یا تغییر حالت تیغه ها از مس خالص یا نقره  خالص استفاده نمیشود . در مقابل کاربرد آلیاژها می تواند گزینه مناسب تری باشد.

در واقع کاربرد نوع  آلیاژها نیز بستگی به نوع کاربرد و محل استفاده رله دارد،. وقتی مدار بار اهم داشته باشد، مانند هیتر یا لامپ های رشته ای خطر الکتریکی برای کنتاکت ها وجود ندارد و نگرانی بابت استفاده از مدل های ضد جرقه نیست اما مدارات با ضریب توان پایین و ظرفیت خازن بالا، در زمان سوییچ زدن مشکل جرقه زدن را خواهند داشت که به علت وصل شدن کنتاکت در مدار خازن اتفاق می افتدبنابراین در این مورد باید از کنتاکت مناسب و مقاوم در برابر چسبندگی استفاده کرد. در  کل یک کنتاکت خوب بر اساس چگالی ،  دمای ذوب و جوش ، سختی، رسانایی گرمایی و الکترکی و نیز ضریب حرارتی بررسی می شود.

 

 

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *