رله به زبان ساده


 

رله قطعه ای الکترومکانیکی می باشد که کاربرد آن در مدارات الکتریکی مثل یک کلید ساده است

با این فرق که برعکس کلید که برای باز و بسته شدن آن باید به‌صورت دستی عمل نمود، در رله باز و بسته شدن به‌وسیله جریان الکتریکی انجام می پذیرد.

 

به کارگیری از رله این امکان را فراهم می کند تا بتوانیم دو بخش مجزای یک سیستم را که شامل دو منبع ولتاژ مختلف می باشند، از هم جدا نماییم. به‌ طور مثال با این قطعه می‌توان یک موتور الکتریکی ۲۲۰ ولت را به کمک میکرو کنترلر که دارای ولتاژ ۵ ولت می باشد، بدون هیچگونه اتصال فیزیکی بین آن‌ها راه‌اندازی نمود.

 

نحوه کار رله:

نحوه کار رله وجه تشابه بسیاری با کنتاکتور دارد؛ به‌طورکلی اساس کار آن بر مبنای نیروی الکترومغناطیس و جذب یک قطعه فلزی توسط سیم‌پیچ می باشد. و مانند کنتکاتور ها از تیغه‌های NC و NO برخوردار می باشد .

 

زمانی که قصد خرید رله‌ها را دارید باید در هنگام خرید خود نسبت به چند متغیر دقت نمایید:

 

  1. ولتاژ و جریانی كه برای حركت دادن تیغه لازم نیاز می باشد.
  2. ولتاژ و جریان بیشینه‌ای كه می‌تواند در تیغه و اتصالات آن به وجود آید.
  3. تعداد تیغه‌ها که به طور کلی از یک تا چهار عدد متغیر می باشد
  4. تعداد اتصالات تیغه‌ها که آن هم بین یک عدد و چهار عدد متغیر است.
  5. کنتاکت ها که به‌ صورت طبیعی این توان را دارند تا باز یا بسته باشند.

 

منظور از حالت طبیعی زمانی می باشد که به سیم‌پیچ رله ولتاژی متصل نشده باشد. در یک رله این امکان هست که چندین کنتاکت وجود داشته باشد. کنتاکت هایی که درحالت طبیعی باز می باشند را normally open یا NO و کنتاکت هایی که در حالت طبیعی بسته می باشند را normally close یا NC نام گذاری می کنند.

 

 

رله حالت‌جامد (SSR) یا (Solid State Relay)

در این نوع رله‌ها هیچ‌گونه سیم‌پیچ، فنر، یا کنتاکت مکانیکی موجود نیست. تمامی رله از مواد نیمه‌هادی ساخته شده اند. بدلیل اینکه هیچ‌گونه قطعه مکانیکی در رله موجود نیست، زمان سوئیچ کردن آن نیز سریع‌تر از رله‌های الکترومکانیکی است. مزیت دیگر این رله‌ها طول عمر بالاتر آن‌ها نسبت به رله‌های الکترومکانیکی می باشد. همچنین جریان راه‌اندازی خیلی پایین و بسته‌بندی کوچک، رله‌های حالت‌جامد را برای میکروپروسسورها و سوئیچینگ با مدار منطقی مناسب تر نموده است. برخی رله‌های حالت‌ جامد دارای گزینه کنترل فاز می باشند که برای کنترل سرعت موتور و کنترل نور مناسب است.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *