راجع به کنتاکتورها بیشتر بدانید

راجع به کنتاکتورها بیشتر بدانید

یکی از اجزای مهم مدارهای قدرت و فرمان کنتاکتور می باشد کنتاکتور یک کلید الکترومغناطیسی است و کار کلیدهای الکترومغناطیسی در واقع، قطع و وصل کردن مدارهای قدرت هستند که برای تحریک و انجام کار، از نیروی الکتریکی و مغناطیسی و یا خاصیت آهنربایی استفاده می کنند.

 

ابزار وکلیدهای مختلفی وجود دارند که مدارهای قدرت را توسط نیروی محرک دستی، قطع و وصل می کنند. در حالی که کنتاکتور می تواند این کار را با استفاده از نیروی الکتریکی یا همان مدار فرمان انجام دهد.

در واقع کنتاکتور واسطه ای بین مدار قدرت و فرمان است.

 

امروزه به کارگیری از کنتاکتورها در ماشین آلات صنعتی بسیار متداول و گسترده شده‌است تا حدودی که ممکن میباشد فعال سازی امکانات صنعتی و در اختیار گرفتن سیستم های اتوماسیون، سوای کنتاکتور امکان پذیر نباشد.

 

از نگرش اقتصادی در اختیار گرفتن و دستور از راه دور بوسیله کنتاکتور مقرون به صرفه تر بوده و ایمن تر نیز می‌باشد. این کلید الکترومغناطیسی قابلیت و امکان انقطاع و وصل مصرف کننده را از چند محل ممکن می سازد. کنتاکتورها قابلیت و امکان فعال‌سازی به طور خود کار را دراختیار ما قرار می‌دهند

 

نکته: کنتاکتورها به تنهایی هیچ نوع حفاظتی در مقابل جریان اضافه و اتصال کوتاه ندارند. بنابراین باید برای این نوع حفاظت در مدارت از بی متال کلیدهای حفاظتی و فیوز استفاده شود.

 

روی ساختمان کنتاکتور پلاک هایی وجود دارد که شامل اطلاعاتی نظیر مقدار جریان، مقدار ماکزیمم ولتاژ در شرایط عادی و دیگر اطلاعات لازم جهت شناسایی کنتاکتور مورد نیاز می باشد.

 

دیگر مولفه های ساختمان کنتاکتورها:

  • Le: نشانگر مقدار جریان قابل تحمل برای کنتاکت های اصلی می باشد
  • Is: نشانگر مقدار جریان قابل تحمل برای کنتاکت ها در زمان اتصال کوتاه می باشد
  • Ue: بیانگر مقدار ماکزیمم ولتاژی است که کنتاکت های کنتاکتور در شرایط کار عادی توانایی تحمل آن را دارند
  • Ith: مقدار جریانی می باشد که با اتصال یک بار در هر هشت ساعت از کنتاکت های کنتاکتور عبور کرده اما تاثیری در کارکرد کنتاکتور نمی گذارد.

 

آموزش

با عملکرد کنتاکتور ها آشنا شویدخرید کنتاکتورکاربرد کنتاکتورکنتاکتورکنتاکتور چیستکنتاکتورهاکنتاکتورهای lsکنتاکتورهای اشنایدرکنتاکتورهای ایرانیکنتاکتورهای پارس فانالکنتاکتورهای تله مکانیککنتاکتورهای چهار پل اشنایدرکنتاکتورهای خازنیکنتاکتورهای زیمنسکنتاکتورهای هیوندای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *