تفاوت کنتاکتور با رله چیست؟


تفاوت کنتاکتور با رله چیست؟

سردرگمی های بسیاری در مورد تفاوت بین کنتاکتورها و رله ها در برق صنعتی وجود دارد و این اصطلاحات تقریباً بارها به جای یکدیگر استفاده می شوند. از آنجا که شاید تفاوت این دو قطعه برای بسیاری روشن نباشد، تصمیم داریم کمی در این باره بپردازیم.

طبق گفته موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE):

رله – “دستگاهی که با استفاده از آن اتصالات موجود در یک مدار، با تغییر شرایط در همان مدار، یا در یک یا چند مدار مرتبط دیگر برقرار می شوند”

کنتاکتور – “دستگاهی برای قطع و وصل مکرر مدار الکتریکی در شرایط عادی”

تعاریف کتاب درسی از این دو به اندازه ای مشابه است که در واقع کمکی به ما نمی کند. هر دو وظیفه یکسان سوئیچینگ مدار را انجام می دهند! بنابراین چه چیزی واقعاً این دو دستگاه را از هم متمایز می کند؟

  • ظرفیت بار:

رله ها به طور کلی به عنوان بارهای 10 آمپری یا کمتر طبقه بندی می شوند، در حالی که برای بارهای بیشتر از 10 آمپر از کنتاکتور استفاده می شود. این تعریف اگرچه ساده است اما تصویری ناقص ارائه می دهد و به اختلافات فیزیکی و یا استانداردها نمی پردازد.

  • استانداردهای کنتاکت باز/بسته رله :

کنتاکتورها تقریباً منحصراً برای کار با کنتاکت های Normally Closed (پیش از اعمال جریان به سیم پیچ، اتصال در مدار تحت کنترل برقرار است) طراحی شده اند. اما رله ها بسته به عملکرد مورد نظر می توانند به صورت های Normally Closed و یا Normally Open (پیش از اعمال جریان به سیم پیچ، اتصال در مدار تحت کنترل برقرار نیست) مورد استفاده قرار گیرند.

  • کنتاکت های کمکی:

کنتاکتورها معمولا با کنتاکت های کمکی همراه هستند که برای اجرای توابع مرتبط با کنترل کنتاکتور استفاده می شوند. برای مثال کنتاکتوری برای برق رسانی به موتور استفاده می شود درحالی که کنتاکت های کمکی وظیفه کنترل مدار راه انداز همان موتور را به عهده دارند.

  • کنتاکت های فنردار:

از آنجا که کنتاکتورها معمولاً تحت فشار قوی کار می کنند، غالباً دارای خصوصیات ایمنی اضافی مانند کنتاکت های فنردار هستند که به ما کمک می کند تا مطمئن شویم هنگام قطع برق مدار کاملا از کار میفتد. این مهم است زیرا در شرایط فشار قوی کنتاکت ها می توانند ذوب شوند و بهم جوش بخورند. از آنجا که رله ها معمولاً در دامنه ولتاژ پایین تری کار می کنند کمتر به کنتاکت های فنردار نیاز پیدا می کنند.

  • مهار قوس مغناطیسی:

از دیگر خصوصیات ایمنی کنتاکتورها با توجه جریان بالایی که حمل می کنند، مهار قوس مغناطیسی است. مهار قوس مغناطیسی با گسترش مسیری که قوس باید طی کند صورت می گیرد. اگر این فاصله از مقداری که انرژی می تواند بر آن غالب شود بیشتر باشد، قوس مهار می شود. از آنجا که رله ها برای ولتاژهای بالا طراحی نشده اند، نگرانی درباره این پدیده کمتر است.

  • اضافه بار:

در آخر اینکه، کنتاکتورها معمولاً به بارهای اضافی متصل می شوند که در صورت عبور جریان بیش از حد آستانه تعیین شده برای یک بازه زمانی مشخص، معمولاً 10-30 ثانیه، مدار را قطع می کنند. این امر برای کمک به محافظت از تجهیزات پایین دست کنتاکتور از آسیب ناشی از جریان است. اضافه بار در رله ها بسیار کمتر دیده می شود.

آموزش

تفاوت کنتاکتور ac و dcتفاوت کنتاکتور ac1 و ac3تفاوت کنتاکتور با رلهتفاوت کنتاکتور خازنی با معمولیتفاوت کنتاکتور خازنی و معمولیتفاوت کنتاکتور و بیمتالتفاوت کنتاکتور و رلهتفاوت کنتاکتور و فیوزتفاوت کنتاکتور و کلیدتفاوت کنتاکتور و کلید اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *