تفاوت کلیدهای mcb و mccb چیست ؟

تفاوت کلیدهای mcb و mccb چیست ؟

تفاوت کلیدهای mcb و mccb :

کلید خودکار = کلید کامپکت : MCCB کلید مینیاتوری : MCB سطح تحمل اتصال کوتاه : کلیدها می بایست بتوانند که در هنگام اتصال کوتاه جریان مدار را سریعا انقطاع نمایند. در هنگام انقطاع مدار به دلیل اینکه جریان بسیار بالا میباشد، در تیغه های کلید آرک زده می‌شود که چنانچه نتوانند تیغه ها تحمل نمایند ، ذوب خواهند شد .

MCBیا کلید مینیاتوری سطح تحمل اتصال کوتاه پایینی دارااست (6-16 کیلو آمپر) البته تحمل اتصال کوتاه MCCB بسیار بالاترمی باشد. منحنی انقطاع قابل تهیه و تنظیم : منحنی انقطاع درmcb ثابت میباشد البته منحنی انقطاع MCCB قابل تغییر میباشد و می توان آن را تنظیم نمود تا حفاظت با توجه بالاتری انجام شود.

وصل دوباره اتوماتیک: زمانی که میخواهیم از قسمت فرمان یا این که جایی دیگر کلید جدا گردیده را مجددا وصل کنیم، این عمل نیاز به موتوری دارد که در کلید نصب می‌شود. در چندین مدل از مدلهای MCCB با نصب موتور می توان وصل دوباره مدار با فاصله را داشت البته درکلید MCB این امکان پذیر نمی باشد. شانت تریپ shunt trip : زمانی که میخواهیم کلید بدون اینکه خطایی صورت داده باشد جدا شود، یک کنتاکت کوچک در کنار کلید MCCB قرار می‌گیرد که با تحریک آن کلید جدا میگردد اما در کلید MCB چنین قابلیتی نیست.

UV or Under voltage : زمانی که برق جدا میگردد و ما می‌خواهیم که این قضیه را به ما خبر دهد. با جدا ولتاژ سر کلید ، تجهیز بوسیله کنتاکت UV متوجه گردیده و گشوده می گردد. این توانایی درکلید MCCB وجود دارد ولی درکلید MCB نیست.

کلیدهای مینیاتوری عمدتا تا سطح ولتاژ 63 ولت و در بالاترین حدتا 125 آمپر ساخته میشوند البته کلیذ MCCB تا جریان 1600 آمپر ساخته میشوند. تعداد دفعات قطع و وصل مجاز در کلیدهای MCCB طولانی تر ازکلیدهای MCB میباشد.

آموزش

mcbmccbفیوزکلید برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *