تابلو برق صنعتی و انواع آن کدامند؟


تابلو برق صنعتی و انواع آن کدامند؟

تابلوی برق نوعی محفظه است که شامل یک سری تجهیزات الکتریکی می شود ،تابلو برق ها می توانند شامل تجهیزات پنیوماتیک مانند شیر های برقی ، کمپرسور و غیره نیز شوند. تابلو برق شامل انواع مختلفی هستند که میتوان از تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو و تابلوی سلولی-تمام بسته دیواری نام برد که خود این تابلو ها می توانند اصلی،  نیمه اصلی و فرعی باشند. تابلوهای اصلی  در پست برق قرار گرفته و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل هستند. تابلوهای نیمه اصلی  برق بلوک ساختمانی و یا قسمت جداگانه و مستقلی از مجموعه را توزیع می کنند و ازتابلوی اصلی تغذیه می شوند. اما تابلوهای فرعی جهت  توزیع و کنترل سیستم های برق در مواردی مانند موتور خانه، روشنایی و مشابه آن کاربرد دارند و از تابلوی اصلی تغذیه می شود. در نظر داشته باشید که درموتور خانه ها از نوع ایستاده تابلو برق استفاده می شود اما بقیه تابلوها توکار و تمام بسته هستند. برای تابلو برق ها دو نوع نقشه ترسیم می شود یک رایزر دیاگرام که مکان تابلو در آن مشخص شده است دوم نقشه داخل تابلو است که شامل خطوط ، فیوز ها و کلیدها می شود.

اجزاء تشکیل دهنده تابلوبرق کدامند؟

قطعات الکتریکی که در تابلو استفاده می شوند شامل قطعاتی می شوند که در مدار الکتریکی البته غیر از مدار ارتباطات  قرار می گیرند .که شامل موارد زیر می شوند:

کنتاکتور : جهت قطع و وصل مدار فرمان از راه دور به کار می رود.

بی متال : کاربرد آن فرمان قطع در اثر عبور جریان زیاد است.

رله ها : وظیفه آنها ارسال فرمان قطع یا وصل در هنگام موارد و خطاهای مختلف مانند رلۀ کنترل فاز ، رلۀ کنترل بار ، رلۀ زمانی یا تایمر و مواردی از این دست است.

کلیدها : جهت قطع و وصل مدار استفاده می شوند و شامل انواع  کلید سلکتوری ، غلتکی ، بوش باتون ، میکروسوئیچ ، فلوتر سوئیچ و غیره می شوند.

تجهیزات اندازه گیری : این تجهیزات شامل آمپرمتر ، ولتمتر ، واتمتر ، فرکانس متر ، کسینوس فی مترمتر می شوند.

ترانس و ولتاژ: برای کاهش یا افزایش ولتاژ به کار می روند.

قسمت ارتباطات : ارتباط تجهیزات از طریق هادی هایی مانند سیم ، شینه ، کابلشو و غیره برقرار می‌شود ، عملکرد قسمت های وایرینگ و شینه کشی نیز در این دسته قرار می گیرند و شامل دو گروه ارتباطات انعطاف ناپذیر یا  شینه ها  و ارتباطات انعطاف پذیر یا سیم و کابل می شوند.

ساختمان عمومی تابلوی برق چگونه است؟

تابلوهای برق چه از نوع  دیواری و ایستاده فشار ضعیف یا توزیع و فرمان از ورق روغنی ساخته می شوند که ضخامتی حدود  ۱٫۵- ۲٫۵ میلیمتر دارند. اسکلت تابلوهای ایستاده فشار ضعیف از ورق فولادی و روغنی ساخته می شوند که ضخامت ۲ میلیمتر دارد.

بدنه تابلوها عموما شامل قسمت شاسی و بدنه هستند و بوسیله  پیچ و مهره بهم اتصال  می یابند  .تابلوهایی که چند سلولی هستند  شامل سلولهای جداگانه هستند و آنها نیز با پیچ و مهره به همدیگر متصل می شوند. همه سلولها در قسمت جلو درب مجهز به قفل و لولا و پیچ و مهره دارند و در کنار درب تابلوها به منظور نصب لاستیک تعبیه می شوند.این سلولها به گونه ای ساخته می شوند که فضای کافی و مناسبی هنگام  بازرسی و تعمیرات و دسترسی به لوازم و تجهیزات و شینه ها جهت سهولت انجام کار داشته باشند و در صورت نیاز امکان توسعه آن وجود داشته باشد.  به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی،  قسمتهای نصب تجهیزات اصلی کنترل؛ اندازه گیری و قسمت ورود و خروج کابلها معمولا مجزا از هم انجام میشود. قطعات مربوط به اندازه گیری نیز در قسمت جلو سلول و بالای آن نصب میشود تا در دسترس و قابل رؤیت باشد. محل قرار گرفتن فازها در بالا و قسمت عقب سلولها و شینه نول و ارت در پائین سلولها و همه قسمت های تابلوها خواهند بود. بدنه تابلوها نیز به گونه ای ساخته می شود تا امکان تغییرات در زمان های مختلف بدون نیاز به جوشکاری وجود داشته باشد که در این زمینه برای سوراخ ها و جای پیچ و مهره پیش بینی های لازم انجام می شود. در تابلوهای ایستاده پل کابل برای کابلهای ورودی و خروجی پیش بینی می شود.

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *