برق‌گرفتگی به تعریفی ساده


برق‌گرفتگی به تعریفی ساده

به زبان ساده برق گرفتگی زمانی برای شما اتفاق می افتد که جریانی حدود یک میلی آمپر در بدن شما به جریان دراید. زمانی که شما دچار برق گرفتگی می شود, در حقیقت الکترون‌ها در درون بدن جریان پیدا می کنند. بوجود آمدن یک ” جریان ” توسط این الکترون‌ها عموما سبب آسیب به بافت یا سیستم عصبی  فرد می شود. آنچه توسط این الکترون‌ها انجام می پذیرد در واقع این است که آن‌ها در بدن شما جریان پیدا کرده و این جریان سبب ایجاد آسیب در بدن می گردد. اینگونه آسیب ها عموما شامل سوختن بافت های بدن و تداخل با سیگنال‌های الکتریکی ضروری در بدن می باشد. این سیگنال ها در بدن شما برای ارسال اطلاعات بین اعصاب و مغز استفاده می شود که توسط فیبرهای عضلانی و نورون‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

عوامل تاثیرگذار در میزان برق‌گرفتگی

  • مقدار جریان الکتریکی
  • طول مدت عبور این جریان از بدن

 

بطور مثال: عبور الکتریسیته با فشار  ۰٫۱ آمپر به مدت زمان ۲ ثانیه کافی است تا منجر به مرگ شود . مقدار جریان داخلی که هر فرد قادر به تحمل آن می باشد در در توان کنترل عضلات بازو و دست قرار بگیرد، کمتر از ۱۰میلی‌آمپر است.

 

جریان‌های بالاتر از ۱۰میلی‌آمپر می‌توانند عضلات را فلج یا خشک نماند. پس زمانی که چنین حالتی رخ دهد، شخص قادر نخواهد بود تا ابزار، سیم یا هر شی‌ء دیگری که در دست دارد را رها کند. در حقیقت، حتی این امکان وجود دارد تا اشیاء برق‌دار سفت تر و محکم‌تر نگه‌داشته شوند و این امر سبب مواجهه طولانی‌تر و شوک الکتریکی بیشتر است.

 

ابزارهایی که در دست قرار می گیرند به سبب اینکه باعث چنین شوکی می‌شوند می‌توانند خیلی خطرناک هستند. اگر فرد نتواند ابزار را رها نماید، عبور مداوم جریان از بدن برای مدت زمان طولانی، می‌تواند باعث فلج شدن دستگاه تنفسی شود و این یعنی عضلاتی که تنفس را کنترل می نمایند دیگر قادر به تحرک نمی باشند و فرد دچار خفگی می شود. افرادی که تنفس آن‌ها بر اثر شوک ناشی از جریان در بافت های بدن متوقف شده است، برق گرفتگی آنها توسط ولتاژهای پائین در حد ۴۹ ولت صورت گرفته است. عموما جریان ۳۰میلی‌آمپر باعث فلج شدن دستگاه تنفسی می‌شود. جریان‌های بیشتر از ۷۵میلی‌آمپر باعث ایجاد فیبریلاسیون بطنی یا ضربان قلب خیلی سریع و غیر مؤثر قلب است.

 

این جریان ها در کمتر از چند دقیقه موجب مرگ فرد می شود به جز در شرایطی که از دستگاه ویژه‌ای به نام، defibrillator ، استفاده شود تا بتواند قربانی را از مرگ حتمی نجات دهد. فلج قلب در ۴ آمپر رخ می دهد و به این معنی است که قلب قادر به عمل پمپاژ نیست. بافت قلب با جریان‌های بیش از ۵ آمپر  دچار سوختگی می شوند پس توجه داشته باشید که ولتاژ پائین به معنای کم خطر یا بی خظر بودن جرییان آن نمی باشد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *