برسی تخصصی کنترل فاز


برسی تخصصی کنترل فاز

همانگونه که می دانید در برق صنعتی از وسایل و ابزاراتی برای محافظت مصرف کننده در مدار و تابلو برق بهره گرفته می شود و کنترل فاز هم جزو این تجهیزات حفاظتی می باشد که به صورت الکترونیکی وظیفه حفاظت الکترو موتور را به عهده دارد. به طور کلی و با زبان ساده کنترل فاز حفاظت کننده‌ی موتور در برابر اختلالات ولتاژ می باشد و کنترل بار محافظ اختلالات جریان در مدار می باشد.

 

 

 

وظیفه کنترل فاز در مدارات چیست؟

کنترل فاز در مدار دارای وظایف متعددی است. از اصلی ترین وظایف کنترل فازها می شود به حفاظت موتور در برابر اختلالات شبکه مثل تغییر توالی فاز، کاهش ولتاژ، قطع فاز، عدم تقارن ولتاژ اشاره نمود. عدم تشخیص هریک از اختلالات شبکه توسط کنترل فاز سبب ایجاد عیب در موتور و تجهیزات می گردد.

 

 

 

علائم و نشانگر های روی کنترل فاز چیست؟

مجموعا تمامی کنترل فاز ها دارای ترمینال های R-S-T یا L1-L2-L3 برای اتصال برق سه فاز به شبکه هستند اما برخی از انواع کنترل فازها دارای ترمینال نول جهت اتصال سیم نول می باشند که برای اتصال مدار فرمان به کنترل فاز در خروجی آن ترمینال های فرمان که به رله خروجی متصل می باشند تعبیه شده اند. برای معیین کردن میزان حساسیت کنترل فاز در زمان مقایسه تقارن فازها از یک ولوم متغیر به نام Sen بهره گرفته می شود. از ولوم On Delay  در کنترل فاز به منظور تنظیم زمان انتظار در مواقعی که خطایی صورت گرفته و یا مدار برای اولین بار روشن می شود به کار گرقته می شود.

 

با وصل برق ورودی نشانگر سبزرنگ AC روشن خواهد شد. نشانگر قرمزرنگ P در صورت جابه جا شدن دو فاز از سه فاز روشن می شود و فرمان قطع رله را صادر می نماید. اگر ولتاژ از حد مجاز عبور کند پس از 3 ثانیه مدار قطع شده و نشانگر قرمزرنگ F روشن می شود. در شرایطی که هیچ اختلالاتی در شبکه وجود موجود نباشد، نشانگر زردرنگ REL روشن و رله خروجی وصل خواهد شد.

 

 

 

نحوه قرار گیری کنترل فاز در مدار

سه فاز R-S-T در ورودی کنترل فاز قرار دارد. یکی از فاز ها به عنوان فاز فرمان که در این جا فاز T نام دارد به عنوان فاز فرمان به پایه مشترک رله که پایه شماره 15 است وصل خواهد شد. از کنتاکت باز رله خروجی که همان ترمینال شماره 18 است سیمی برای سیم فرمان به پایه ی A1 کنتاکتور وصل خواهد شد. پایه ی A2 کنتاکتور نیز به نول متصل می گردد. با وصل رله خروجی بوبین کنتاکتور مغناطیس گشته و مدار قدرت توسط کنتاکتور متصل می گردد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *