با انواع PLC آشنا شوید


  • مینی PLC : کارکرد این نمونه به نسبت دیگر پی ال سی ها کمتر می‌باشد و برای صنایع کوچک (مانند تاسیسات موتورخانه) مفید تر هستند. معروف ترین شرکت در زمینه تولید مینی پی ال سی ها، زیمنس آلمان است که در ابتدا به دلیل قیمت بالا استقبال خوبی از آن ها نشد اما به مرور زمان با تعدیل قیمت جایگاه خود را بین مصرف کننده ها پیدا کرد. دلیل منحصر به فرد بودن مینی پی ال سی های زیمنس داشتن امکان برنامه ریزی مستقیم با کیلیدهای روی سازه است. مهم تر از همه در هر حالت استفاده از مینی پی ال سی مزایای چون کاهش سیم کشی و اتصالات، برنامه نویسی بدون احتیاج به کامپیوتر، عدم نیاز به کنتاکتورهای کمکی، استفاده از تایمرهای متعدد در ساخت آن ها و… نسبت به مجموعه ی دیگری از قطعات به صرفه تر می‌باشد.
  • پی ال سی کمپکت : یکپارچگی پی ال سی مجتمع یا کمپکت به طوری که تمام تجهیزات آن داخل یک باکس قرار می‌گیرند دلیل اصلی محبوبیت آن بین صنایع متوسط است. در حوزه تولید این گروه از پی ال سی ها نیز همچنان کمپانی زیمنس پیشتاز می‌باشد.
  • پی ال سی ماژولار (Modular PLC) : ساختار پی ال سی ماژولار مانند پازلی است که از سه بخش اصلی وردی، پردازنده و خروجی تشکیل شده است که هنگام استفاده باید آن ها را کنار یکدیگر چیده و مونتاژ کنید.این نوع پی ال سی این قابلیت را به شما می‌دهد که هم بتوانید از انواع کارت های سخت افزاری استفاده کنید و هم با توجه به قدرت پردازنده بتوانید ماژول های خروجی و ورودی اضاف تری را بسته به نیازی که دارید به آن اضافه کنید. در هنگام استفاده حواستان باشد تا زمانی که قاب انتهایی پی ال سی را نبسته اید دستگاه شروع به کار نخواهد کرد!
  • پی ال سی رک (Rack PLC) : نحوه نصب پی ال سی رک مانند پی ال سی ماژولار است با این تفاوت که باید عمودی باشد و دارای یک ماژول مرکزی در پشت دستگاه است که رابط تمام ماژول های خروجی و وردی به پی ال سی می‌باشد ( در واقع برخلاف پی ال سی ماژولار در این نوع از پی ال سی تمام ماژول به جای اتصال به یکدیگر به یک ماژول مرکزی متصل می‌شوند). از پی ال سی رک معمولا در پروژه های بزرگ استفاده می‌شود که شرکت پیشتاز تولیدکننده آن همچنان زیمنس آلمان می‌باشد. (حدود 5000 ورودی و خروجی را می‌تواند پوشش دهد)

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *