اینورتر چگونه کار می‌کند؟


برای تبدیل جریان dc به ac در فرکانس و ولتاژ دلخواه توسط یک وسیله الکتریکی به نام اینورتر انجام می‌شود. اینورترها کاربردهای بسیاری دارند و یک وسیله کاربردی محسوب می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم نحوه کارکرد یک اینورتر را شرح دهیم، پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

اساس کار اینوتر

همانطورکه گفته شد اینورتر، جریان dc را به ac تبدیل می‌کند. اینورترها از خور نیرویی ندارند و برق توسط یک منبع dc تامین می‌شود. در بعضی مواقع نمی‌توانیم از ولتاژ dc برای لوازم خانگی استفاده کنیم.  به این علت که ولتاژ dc که در اختیار داریم پایین است. پس زمانی که ما از اینورتر در پنل خورشیدی استفاده می‌کنیم، اینورتر به کمک ما می‌آید.

مدارهای اساسی که وجود دارند اسیلاتور، مدار کنترل، مدار درایو، دستگاه‌های سئویچینگ و ترانسفورماتور هستند. تبدیل کردن یک جریان dc به یک ولتاژ متناوب، با تبدیل انرژی ذخیره شده در باتری(dc) به ولتاژ متناوب حاصل می‌شود(امکان استفاده از خروجی یکسوساز هم وجود دارد).

این کار توسط دستگاه‌های سوییچینگ که همیشه روشن و خاموش هستند، انجام می‌شود و سپس برق توسط ترانسفورماتور منتقل می‌شود. تنظیماتی هم وجود دارد که از ترانسفورماتور استفاده نمی‌شود اما به صورت گسترده از این تنظیمات استفاده نمی‌شود.

ولتاژ dc وارد شده، توسط ترانزیستورهای قدرت و یا دستگاه‌های قدرت مانند MOSFET  به سمت ترانس می‌روند. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که ولتاژ متغیر موجود در ولتاژ اولیه، یک ولتاژ متناوب در سیم پیچ ثانویه تولید می‌کند.

ترانسفورماتور در برخی حالت‌ها زمانی که ولتاژ خروجی را با نسبت چرخش افزایش می‌دهد، نقشی به عنوان تقویت کننده دارد. در اغلب اوقات ولتاژ تولید شده توسط باتری‌ها که 12 ولت است، به 120 یا 240 ولت افزایش می‌یابد که این ولتاژ از نوع ac است.

در اینورتر سه مرحله خروجی وجود دارد: فشار کشش با ترانسفورماتور شیرمیانی، نیمه فشار و پل کامل فشارآورمده.  به دلیل سادگی و نتایج تضمینی، خروجی فشار کشش محبوبیت بالایی دارد. اما از ترانسفورماتوری که استفاده می‌کند، سنگین‌ است و بازده بالایی هم ندارد.

شکل موج خروجی اینورتر:

اینورترها براساس شکل موج خروجی‌شان تقسیم‌بندی می‌شوند. موج مربع، موج  سینوسی خالص و موج سینوسی اصلاح از متداول‌ترین انواع اینورتر هستند.

از لحظ ساده و ارزان بودن، موج مربع از دوتای دیگر ارزان‌تر و ساده‌تر است. اما به نسبت دو مورد دیگر برق کمتری دارد. همچنین اگر برای وسایل برقی را به این نوع اینورتر وصل کنید، وسیله آسیب می‌بیند.

همه وسایل برقی برای استفاده از اینورترسینوسی خالص طراحی شده‌اند. این نوع اینورترها برای مصارف تجاری و خانگی کاربرد دارند. اینورتر موج سینوسی اصلاح شده هم در واقع شیبیه سینوس خالص است اما این موج لبه‌های نرم تری دارد و بیشتر توسط فیوزهای استاندارد پشتیبانی می‌شوند. همچنین اتصال برخی از لوازم الکتریکی به اینورترهای موج سینوسی اصلاح‌شده، باعث ایجاد اختلالاتی در آن دستگاه‌ها می‌شود.

 

 

 

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *