انواع کابل در برق صنعتی


 

یک کابل الکتریکی باید انرژی الکتریکی را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال دهد. بسته به عملکرد نهایی و در قالب استانداردهای متفاوت جهانی، کابل ها مشخصات مختلفی دارند. کابل ها بر حسب ولتاژ سنجیده می شوند و در گروه های مختلف قرار می گیرند.

  • کابل های ولتاژ پایین (تا ۷۵۰ ولت)

در کاربردهای متفاوت همراه با پوشش های ترموپلاستیک و ترموست ساخته می شوند.

  • کابل های ولتاژ پایین (تا ۱۰۰۰ ولت)

با نام کابل های 0.6/1 kv نیز شناخته می شوند؛ و در زمینه های مختلف برق صنعتی و صنعت، برق رسانی عمومی و کارخانجات کاربرد دارند و مطابق استانداردهایUNE IEC BS UL  ساخته می شوند.

  • کابل های ولتاژ متوسط

در ولتاژ کاری ۱ کیلوولت تا ۳۶ کیلوولت برای پخش بار از ترانسفورماتورها تا پایانه های قدرت  مورد استفاده قرار می گیرند.

  • کابل های ولتاژ بالا

از ۳۶ کیلوولت و بیشتر برای انتقال قدرت از ژنراتورها و نیروگاه های انرژی تا ترانسفورماتورهای قدرت استفاده می شوند.

کابل های پنل های الکتریکی:

کابل های انعطاف پذیری که برای سیم کشی های داخلی واحدها، جعبه های تقسیم و سایر مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های قدرت:

برای تاسیسات صنعتی و مکان های عمومی، در بخش توزیع انرژی و انتقال قدرت در شبکه های ولتاژ پایین در فرکانس های کاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های زره دار:

کابل هایی با روکش های آلومینیومی یا فولادی، برای اتصالاتی که خطرات فرسایش فیزیکی یا انفجار و آتش سوزی وجود دارد استفاده می شوند. از این کابل ها در مناطقی که در آن جانوران جونده زندگی می کنند نیز استفاده می شود.

کابل های پلاستیکی:

موارد مصرف کابل های قابل انعطاف پلاستیکی بسیار زیاد است. این گونه کابل ها را می توان در تاسیسات ثابت و یا متحرک صنعتی پیدا کرد. کابل های جوشکاری نیاز به غلاف های پلاستیکی دارند تا بتوانند جریان های بسیار بالا را بین ژنراتور جوشکاری و الکترود هدایت کنند.

کابل های ضد حریق:

این کابل ها بطوری طراحی شده اند که قادر به انتقال انرژی در سخت ترین شرایط و آتش سوزی های طولانی باشند و بطور تضمینی به منابع اضطراری مانند سیستم اطفا حریق، هشداردهنده های صوتی، تهوهی دود و … برق رسانی کنند.

کابل های ابزار دقیق:

کابل های انعطاف پذیر و شیلدداری که برای انتقال داده ها بین دو دستگاه صنعتی استفاده می شوند. این کابل هت مخصوص انتقال اطلاعات در محیط هایی که در معرض سطح بالایی از اغتشاشات الکترومغناطیسی قرار دارند، طراحی شده اند.

کابل های خورشیدی:

این کابل ها ویژه متصل کردن پنل های فتوولتائیک به یکدیگر، و پنل ها به مبدل های ac یا DC هستند. بخاطر طراحی و پوشش این نوع کابل ها که در مقابل تشئشعات خورشیدی و گرما بسیار مقاوم است، می تواننو در محیط های خارجی با اطمینان کامل مورد استفاده قرار بگیرند.

کابل آلومینیومی:

کابل های آلومینیومی برای انتقال قدرت در تاسیسات داخلی، خارجی و یا زیر زمینی مناسب هستند. و …

کابل های نامبرده شده رایج ترین و پر استفاده ترین کابل های برق صنعتی هستند؛ گرچه انواع مختلف دیگری از کابل ها نیز وجود دارند که شرح آنها در منابع تخصصی قابل دسترسی می باشد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *