انواع نقشه کشی برق صنعتی


انواع دیگری از نقشه کشی برق صنعتی

  • نقشه مونتاژ (assembly drawing) : این نقشه وظیفه دارد تا اطلاعات کلی از آن چه که در حوزه برق ساختمان ( و یا هر محیط دیگری) وجود دارد را در اختیار شما بگذارد بنابراین اگر شما احتیاج به جزئیات دارید استفاده از نقشه مونتاژ توصیه نمی‌شود.در این نوع نقشه نوع قطعات مصرفی تایین نشده و فقط روی بلوک‌های ورودی و خروجی تمرکز شده است، منتهی در طراحی آن باید چند نکته را جدی بگیرید : انتخاب مقیاس درست به این صورت که مقیاس قطعات ( بلوک) با یکدیگر متفاوت نباشند، حواستان باشد قطعات را زیاد نزدیک به هم رسم نکنید ( برای اضافه کردن قطعه جدید احتمالی در آینده بین آن‌ها جا باشد) ، توضیحات و پاورقی نقشه را به منظور راهنما برای نصب درست تابلو برق را هرگز فراموش نکنید.
  • نقشه وایرینگ (wiring plan) : تمرکز بیشتر این نقشه نمایش کابل کشی و سیم کشی بین قطعات است. برای استفاده راحت تر از نقشه وایرینگ بهتر است با کمک راهنمای آن، مفهوم حروف به کار برده شده در ترسیم نقشه را یاد بگیرید تا کارتان برای درک بلوک‌های های مختلف راحت شود.
  • نقشه چیدمان (layout) : همانطور که از اسم نقشه پیداست، نقشه چیدمان اطلاعاتی در رابطه با نحوه چینش و جایگاه قطعات در اختیار شما قرار می‌دهد ولی اطلاعاتی از نحوه نصب و اتصال آن‌ها به شما نخواهد داد.

توجه : حواستان باشد که در هنگام مطالعه و یا استفاده از هر نقشه، تسلط لازم و کافی را به جدول علائم اختصاری آن داشته باشید!

نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی

  • Eplan : این نرم افزار آلمانی که نسخه‌های اولیه آن در سال 1984 به بازار عرضه شد بیشتر برای ترسیم نقشه‌ی بین سیم ها و اتصالات الکتریکی (مخصوصا در تابلو برق) استفاده می‌شود که در نسخه‌های جدید علاوه بر اجازه کد گذاری اتصالات، قابلیت نمایش دوبعدی و سه بعدی نقشه کشیده شده اضافه شده است.

مزیت های استفاده از نسخه‌های جدید ای پلن : افزایش سرعت و دقت کار ( کاهش ضریب خطا)، توانایی مستند سازی اطلاعات همراه با جزئیات دقیق، کاربر پسندی و کم کردن حجم زیاد کارها، نصب آسان و هوشمند بودن پروسه نصب، بالا بودن سرعت مونتاژ و گزارش گیری سریع و راحت

مهم ترین ویژگی این نرم افزار که آن را در بین مهندسان بسیار محبوب کرده است، ضریب خطای پایین و در حد صفر آن است و از آنجایی که خروجی دو بعدی و سه بعدی کار را به شما می‌دهد بین مهندسان مکانیک نیز محبوبیت خود را پیدا کرده است.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *