انواع تابلو برق کدامند ؟


مهم ترین موضوعی که در برق صنعتی مطرح می‌شود کسب مهارت در استفاده و کار با تابلو برق‌های صنعتی است. این تابلو برق ها با توجه به کاربردی که دارند شامل دسته بندی‌های مختلفی می‌شوند:

دسته بندی تابلو برق ها بر اساس سطح ولتاژ :

  • تابلو برق فشار ضعیف

طبق استاندارد تابلوها، تابلوی فشار ضعیف باید ترکیبی از یک یا چند کلید ساده قطع و وصل فشار ضعیف و تجهیزات ساده کنترلی، اندازه گیری، نشانگر، حفاظتی، تنظیم کننده و … باشد.این نوع تابلو برق‌ در اندازه‌های استانداردی تولید می‌شود که شامل تمام ترکیبات کلیدهای خودکار، فیوزهای متعدد، دستگاه‌های اندازه گیری (مانند آمپرسنج) باشد.

بعد از آن که ولتاژ فشار قوی در پست‌های ترانس تبدیل به ولتاژ فشار ضعیف شد وارد این تابلوها می‌شود. آستانه تحمل ولتاژ نامی این تابلوها در جریان متناوب از 1000 ولت بیشتر نمی‌باشد.

با توجه به نوع مصرف و محل نصب تابلوبرق فشار ضعیف می‌توانید آن ها را در اندازه های مختلف با عایق بندی متناسب با محیط مورد استفاده ( عایق از جنس چدن، ورقه آهن و…) به صورت های مختلف توکار یا روکار، دیواری یا ایستاده برای فضاهای آزاد و یا سر پوشیده تهیه کنید.

تابلوهای فشار ضعیف به 3 دسته عمده تقسیم می‌شوند:

الف) تابلوی دیواری  (Wall Mounted) : این تابلو برق یا به صورت رو کار( روی دیوار) و یا توکار ( داخل دیوار) نصب می‌شود.

ب)  تابلوی ایستاده ثابت  (Free Standing): به تابلویی که به صورت مستقل بدون تکیه به دیوار روی زمین ایستاده باشد تابلو برق ایستاده ثابت گفته می‌شود که شامل دسته بندی‌های زیر است : تابلو برق ایستاده قابل دسترسی از جلو ( تمام کلیدها و تجهیزات قابل دسترس در جلوی تابلو تعبیه شده‌اند)، تابلو برق ایستاده قابل دسترسی از پشت، تابلو برق ایستاده چند خانه و تابلو برق ایستاده چند جعبه

  • تابلو برق فشار متوسط

سطح ولتاژ این تابلوها باید بین 1 تا 36 کیلو وات باشد. نحوه مونتاژ این تابلوها به صورت چند سلولی می‌باشد که تجهیزات داخل آن شامل انواع کلیدهای جداکننده زمین و قدرت ، انواع مختلف ترانسفورماتورها، کنتاکتورها، رله و … می‌باشد.

انواع تابلو برق فشار متوسط:

الف ) تابلو برق فشار متوسط کمپکت : در این تابلوها از تجهیزات کلیدزنی در محیط گاز یا خلا استفاده شده است.

ب) تابلوی فشار متوسط کمپکت AIS: این تابلوها از سلول‌های جدایی تشکیل شده‌اند که در محل نصب به یکدیگر متصل می‌شوند.

ج ) تابلوی فشار متوسط کمپکت GIS: ویژگی اصلی آن ها یکپارچگی است.

 

 

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *