استابیلایزر چیست و چه تفاوتی با محافظ برق دارد؟


 

با توجه به افزایش قیمت دستگاه ها و لوازم برقی خانگی  این روزها استفاده از محافظ های برق و استابیلایزر ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است ، بخصوص که نوسانات برق نیز محتمل است و قطعی یا نوسان جریان برق میتواند صدمات جبران ناپذیری به دستگاه های برقی و سیستم هایی که با الکترسیته کار میکنند وارد می کند.

برای پیشگیری از این صدمات از محافظ برق و استابیلایزر استفاده می شود. احتمالا در شب هنگام یا در فصل تابستان هنگام اوج مصرف برق متوجه نوسانات برق شده اید ، همیشه نوسانات برق به علت مصرف بالا و بارگیری بیش از حد نیست، گاهی مشکلات فنی نیروگاه های برق یا حتی حوادثی که برای کابل های برق بر اثر رعد و برق یا دستکاری های خارج از معمول برخی افراد رخ می دهد میتواند باعث نوسان برق و آسیب به دستگاه های برقی شود.معمولا تجهیزات و لوازم برقی میتوانند افزایش ولتاژ را تا 8 درصد و کاهش ولتاژ ده درصد را تحمل کنند  اما اگر تغییرات ناگهانی بیشتر یا کمتر رخ دهد دستگاه می سوزد یا نیم سوز می شود.

این مشکلات از جانب تولیدکنندگان گارانتی نمی شود و اگر از این مشکل پیشگیری نکنید خسارات مالی بر شما تحمیل خواهد شد در حالیکه استفاده از محافظ برق یا استابیلایزر می تواند یک راه حل ارزان قیمت و مناسب باشد. اما در این میان مزیت استابلایزر این است که مشکل را بدون قطعی برق رفع می کند. استابیلایزر  تغییرات ولتاژ را جبران و ولتاژ ثابتی را وارد دستگاه می کند به همین دلیل است که به استابلایزر تثبیت کننده ولتاژ می گویند.

محافظ برق یا استابلایزر کدام بهتر است؟

نوسانات شدید و ناگهانی برق منجر به سوختن کامل تجهیزات و لوازم برقی می شوند اما همیشه نوسانات شدید نیستند گاهی  تغییرات جزئی در ولتاژ برق باعث  نیم سوز شدن دستگاه ها می شود. گارانتی ها نیز معمولا شامل نیم سوز شدن نمی شود. در استفاده از محافظ برق این دستگاه با قطع کردن جریان برق از سوختن دستگاه ممانعت می کند اما تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر از دستگاه ها در برابر سوختن و نیم سوز شدن نیز محافظت می نماید. پس قطعا استفاده از تثبیت کننده ولتاژ بسیار مناسب تر است.

استابلایزر ها با ثابت نگه داشتن  ولتاژ ورودی به دستگاه  و ایجاد یک ولتاژ پایدار طول عمر دستگاه  را افزایش می دهند.  محافظ برق نیز با عملکردی مشابه از سوختن دستگاه پیشگیری کرده و طول عمر آن  را افزایش می دهد اما مزیت تثبیت کننده ها این است که با ورود ولتاژ ثابت کارایی دستگاه را بالا می برند. محافظ برق در زمان نوسانات شدید و مکرر جریان ورودی برق را قطع و وصل می کند و هر بار با قطعی برق باید منتظر باشیم تا جریان دوباره وصل شود اما در صورت استفاده از استابلایزر تک فاز که  مخصوص استفاده در منزل است و یا انواع صنعتی آن، یک ولتاژ پایدار تجهیزات برقی متصل می شود.

اگر فکر میکنید استابلایزر ها یا محافظ برق، هزینه برق مصرفی شما را بالا می برد، بدانید که این دستگاه ها تاثیری در میزان بهای برق مصرفی شما نخواهند داشت، و چه بسا باعث افزایش راندمان برق مصرفی نیز می شوند چرا که با تثبیت ولتاژ برق، انرژی الکتریکی مدار که به صورت گرما اتلاف می شود ،کاهش خواهد یافت.

انواع استابلایزر بر اساس کاربرد

استابلایزر دارای  انواع خانگی و صنعتی تک فاز و سه فاز است که متناسب با کاربرد در مصارف مختلف استفاده می شود. میزان ولتاژ ورودی استابلایزر برای مصارف خانگی بین 130 تا 250 ولت و برای مصارف صنعتی و  سه فاز 277 تا 430 ولت است.

تثبیت کننده ولتاژ دارای دسته بندی وسیعی برای استفاده در بیمارستان ها،کارگاه ها، مراکز عمومی و کارخانه های تولیدی و البته در مصارف خانگی هستند و  میتوانید بر اساس نیازتان از نوع مناسب ان استفاده کنید.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *