آشنایی با دیود و پُل دیود و کارت دیود


 

دیود چیست ؟

    دیود ها قطعات الکترونیکی هستند که از مواد از نیمه رسانا ساخته می شوند ساختار آنها دارای دو پایه است که جریان الکتریکی را در حالت بی مقاومتی از یک جهت از خود عبور می‌دهد و در جهت دیگر در حالت بی نهایت، در مقابل گذر جریان مقاومت میکنند . دیود از دو نیمه هادی N و P تشکیل می شود. پایه‌ متصل به نیمه هادی N ،کاتُد و پایه‌ متصل به نیمه‌رسانا P  آنُد نام دارد. کاربرد دیود  در واقع یکسو سازی جریان است و مانند یک شیر الکتریکی عمل میکند که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کند.

ولتاژ آستانه دیود

با عبور جریان الکتریکی از دیود، و ایجاد ولتاژ  (بایاس کردن) دیود شروع به کار میکند. ولتاژ آستانه برای دیود مقدار ولتاژی است که در آن ولتاژ دیود جریان الکتریکی  را هدایت کند، و حدود ۰٫۶ تا ۰٫۷ ولت برای دیودهای سیلیکونی و ۰٫۲ تا ۰٫۳ ولت برای دیود های جنس ژرمانیوم است. اگر ولتاژ معکوس ( بایاس معکوس) به دیود متصل شود،جریانی از آن عبور نمیکند؛ یا اینکه جریان بسیار کمی عبور میکند که به آن جریان نشتی میگویند و به علت میزان کم جریان در مدارهای الکتریکی نادیده گرفته می شود چون تاثیر خاصی ندارد.

ولتاژ شکست دیود

تمام دیود ها یک آستانه برای افزایش ولتاژ معکوس دارند اگر ولتاژ معکوس، بیش از آستانه شود، دیود می‌سوزد زیرا بلور تشکیل دهنده دیود ذوب می‌شود و جریان را در جهت معکوس عبور میدهد . هرچه جنس بلور در ساخت دیود، ساختار منظم‌تری داشته باشد، دیود مرغوب‌تر و جریان نشتی، کمتر و حتی صفر خواهد بود. به این ولتاژ آستانه، «ولتاژ شکست» گفته می‌شود.

انواع ديود:

ديود معمولي

ديود زنر

دیود LED

ديود شاتکي

دیود معمولی

دیود معمولی دارای یک نوار سفید است که نشانگر کاتد است. در دیود های معمولی هنگام عبور جریان الکتریکی مقدار افت ولتاژ در حدود 0.6 تا 1.7 ولت است.

ديود زنر

ديود زنر برای تثبيت ولتاژ استفاده می شود. نوار مشکي روي ديود زنر، کاتد ديود است. در دیود زنر ولتاژ دو سر دیود ثابت است. از این دیود ها در ناحیه شکست استفاده می کنند و به ولتاژ شکست این دیود ها ولتاژ زنر می گویند که  با Vz نمایش داده می شود مقدار آن بین 2.4 تا 200 ولت است.

دیود LED

دیود  LED مشابه دیود معمولی است و بصورت مستقیم بایاس می شوند به اینصورت که  مثبت منبع تغذیه به آند و منفی  به کاتد وصل می شود و نوری ساطع میکند.

ديود شاتکي

دیودی نیمه هادی است با افت ولتاژ پایین در حالت بایاس مستقیم و سرعت کلید زنی بالا. در دیود شاتکی افت ولتاژ در حدود 0.15 تا 0.45 ولت است. ديود شاتکی از ترکيب دو ديود معمولي ساخته شده است.

 پُل دیود

پل دیود به مداری گفته میشود که با تغییر دادن پلاریتهٔ تغذیهٔ ورودی آن، پلاریتهٔ خروجی آن تغییر نمی‌کند . از پل دیود برای یکسو سازی جریان متناوب و ایجاد جریانِ مستقیمِ تمام ‌موج استفاده می‌شود. پل‌ دیود ها می‌توانند برای ورودی‌های چند فاز متناوب مانند ورودی سه ‌فاز گسترش یابند. می توان در یک یکسو ساز نیم ‌موج سه‌ فاز از سه دیود و در یک یکسو ساز تمام ‌موج سه ‌فاز از شش دیود برای تشکیل پل دیود استفاده کرد.پل‌های دیود چهار سر دارد، دو سر آن مربوط به  ورودی ac  و دو سر دیگر مربوط به خروجی پل است. پل دیود در واقع  چهار عدد دیود در یک پوسته است اگر در تعمیرات پل دیود وجود نداشته باشد می توان از 4 عدد دیود با توان قابل تحمل به جای پل دیود استفاده کرد.

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *