آشنایی با انواع پی‌ال‌سی و مزایا و معایب آن


پی‌ال‌سی یک وسیله کنترل کننده منطقی و برنامه پذیر است و دارای ویژگی‌هایی است که آن را تبدیل به یکی از تجهیزات اصلی اتوماسیون صنعتی کرده است. از ویژگی‌های مهم پی‌ال‌سی می‌توان به سهوالت عمل کنترل، برنامه ریزی صحیح، عیب یابی آسان و اطمینان بالا اشاره کرد. برای کنترل و مدیریت کارهای مختلف در صنایع مانند تولید و مونتاژ از پی‌ال‌سی استفاده می‌شود.

انواع پی‌ال‌سی

پی‌ال‌سی ها براساس برندشان به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

 1. مینی پی‌ال‌سی (mini plc)

مینی پی‌ال‌سی‌ها نسبت بقیه انواع پی‌ال‌سی کوچکتر هستند و دارای محدودیت‌هایی مانند خروجی کمتر و محدودیت ورودی هستند. به همین علت از این پی‌ال‌سی‌ها بیشتر در پروژه‌های کوچک استفاده می‌‌شود. یک نکته‌ای که در رابطه با این نوع پی‌ال‌سی‌ها وجود دارد این است که در پی‌ال‌سی‌های زیمنس، مینی پی‌ال‌سی‌ها تحت عنوان plc logo شناخته می‌شوند.

 1. پی‌ال‌سی مجتمع (compact plc)

همه اجزای این نوع پی‌ال‌سی در یک باکس طراحی می‌شوند. پی‌ال‌سی‌های مجتمع تا 300 ورودی خروجی می‌توانند داشته باشند و برای پروژه‌های نه چندان بزرگ و متوسط مناسب هستند. بیشترین موارد استفاده از پی‌ال‌سی مجتمع در هوشمند‌سازی و اتوماسیون کارخانه‌ها است. پی‌ال‌سی‌های مجتمع را در برند زیمنس ‌میتوان تحت عنوان s7-200 پیدا کرد.

 1. پی‌ال‌سی ماژولار (modular plc)

در پی‌ال‌سی‌های ماژولار بخش‌هایی مانند ورودی خروجی‌ها، پردازنده و ماژول‌های تغذیه که جزو بخش‌های اصلی محسوب می‌شوند، همگی از یکدیگر جدا هستند. برای تشکیل یک plc می‌توان بخش‌های اصلی را درکنار یکدیگر قرار داد.

یکی از مزایای این نوع plc این است که امکان اضافه کردن 2000 ورودی خروجی را دارد. دقت کنید که برای کار کردن این نوع plc حتما باید قابی در انتهای plc نصب شود. در برند زیمنس مدل s7-300 یک plc ماژولار است.

 1. پی‌ال‌سی رک (rack plc)

پی‌ال‌سی رک بسیار شبیه به پ‌ال‌سی ماژولار است، به صورت عمودی نصب می‌شود و همه ورودی خروجی‌ها به ماژولی مرکزی که در پشت plc وحود دارد، وصل می‌شوند. این نوع plc برای پروژه‌های بزرگ مناسب است چرا که از 5000 ورودی خروجی پشتیبانی می‌کند. plc رک با عنوان s7-400 در برند زیمنس شناخته می‌شود.

مزایا و معایب پی‌ال‌سی

مهم‌ترین مزیتی که پی‌ال‌سی‌ها دارند این است که باعث شده نحوخ مدیریت سنتی دستگاه‌ها و ماشین آلات منسوخ شود و به جای نیروی انسانی از فرمان‌های plc برای مدیریت ماشین آلات استفاده کنند. با استفاده از plc میتوان عیب‌یابی در ماشین آلات را به صورت هوشمند و سریع انجام داد. همچنین Plc باعث افزایش کیفیت محصولات و افزایش بازدهی ماشین تولیدی می‎شود.

به صورت کلی plc دارای مزایا زیر است:

 • کاهش حجم تابلوهای فرمان
 • صرفه‌جویی در هزینه
 • Plc طول عمر زیادی دارد همچنین به تعمیرات دوره‌ای نیز نیاز ندارد
 • مصرف انرژی پی‌ال‌سی کمتر از مدارهای رله‌ای است
 • نویزهای صوتی و الکتریکی ایجاد نمی‌کند
 • آسان و سریع شدن عیب یابی مدارات

Plc دارای معایبی نیز هست:

 • قیمت بالا
 • امکان بروز محدوددیت‌های سخت‌افزاری
 • کمیاب بودن تجهیزات جانبی به دلیل تحریم‌ها
 • محدویت‌های محاسباتی
 • داشتن نرم‌افزارهای سنگین

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *